02-12-2008Manewry zimowe

23 listopada 2008 roku kilku członków naszego Stowarzyszenia wraz z kolegami z Lubelskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej korzystając z pierwszego śniegu przeprowadziło ćwiczenia w terenie. Zajęcia miały charakter działań taktycznych drużyny piechoty.

Ćwiczyliśmy rozpoznanie, marsz ubezpieczony, natarcie, zasadzkę ogniową. Piękna zimowa aura dopisała, a zimowe mundury kamuflażowe świetnie sprawdziły się w terenie. Miejmy nadzieję, że zima dostarczy nam jeszcze możliwości powtórzenia ćwiczeń może w większym gronie. Fotorelację można obejrzeć w dziale GALERIE.05-11-2008Na planie filmu: Żołnierze wyklęci

Pod koniec sierpnia 2008 roku mieliśmy okazję brać udział w zdjęciach do filmu pt. Żołnierze wyklęci realizowanego przez TVN Discovery Historia.

Spotkaliśmy się również z Marianem Pawełczakiem (mjr "Morwa"), żołnierzem oddziału AK, którego losy odtwarzali w filmie dokumentalnym. Relacje z obu wydarzeń w dziale RELACJE.

Uzupełniony został również dział media o artykuły z naszej rekonstrukcji w Przemyślu (wrzesień 1939).29-05-2008Po bitwie...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej rekonstrukcji, która odbyła się 25 maja 2008 r. w Przemyślu. Fotorelacja oraz opis wydarzeń w dziale RELACJE.05-05-2008Przemysl znów w ogniu wojny...

Urząd Miejski w Przemyślu wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." pragnie Państwa zaprosić na wielkie widowisko historyczne - rekonstrukcję pt. "Przemyśl - Wrzesień 1939".

W 2007 roku zorganizowaliśmy rekonstrukcję historyczną pn. "Operacja Barbarossa". To ogromne widowisko odbiło się szerokim echem w całej Polsce. Przemyśl był promowany w większości stacji radiowych, telewizyjnych, prasie ogólnopolskiej oraz wielu internetowych portalach tematycznych. Według szacunków rekonstrukcję obejrzało 12 tys. widzów, którzy przyjechali do nas z całej Polski.

Z relacji widzów oraz uczestników rekonstrukcji Operacja Barbarossa w Przemyślu stała się czołową imprezą tego rodzaju w kraju, ze względu na rozmach, wierne odtworzenie realiów historycznych oraz uczestnictwo najlepszych grup rekonstrukcyjnych. W maju 2008 roku, aby zachować cykliczność rekonstrukcji, chcielibyśmy odtworzyć wydarzenia jakie miały miejsce w Przemyślu we wrześniu 1939 roku. Oprócz samych walk chcemy pokazać widzom exodus ludności cywilnej wycofującej się przed niemiecką nawałą.

W dniu 25 maja (niedziela) o godz. 14.00 odtworzone zostaną walki pierwszych dni września 1939 r. Rekonstrukcja wzbogacona zostanie szeregiem scen rodzajowych przedstawiających wydarzenia w mieście z 31 sierpnia 1939, 1 września, 7 września, 13-14 września oraz 27 września 1939 roku.

Miejsce rekonstrukcji: Rynek Starego Miasta

25 maja 2008, godz. 14.00


UWAGA!

W związku z rekonstrukcją w dniu 25 maja nastąpią ograniczenia w ruchu drogowym (pieszym i kołowym). Miejsce rekonstrukcji - Rynek Starego Miasta od wjazdu z mostu drogowego od ul. Kościuszki do ul. Mostowej będzie dostępne jedynie dla rekonstrukorów. Przewidziane miejsce dla publiczności obejmuje całą "pochyłą" część Rynku łącznie z ulicą Grodzką. Proponowane drogi dotarcia na miejsce rekonstrukcji: od ul. Waygarta do Grodzkiej, od ul. Jagiellońskiej przez Wodną, Franciszkańska, Kazimierzowska. Prosimy o nieparkowanie samochodów w okolicach Rynku oraz bezwględne dostosowanie się do poleceń organizatorów i służb porządkowych.07-04-2008Manewry przed rekonstrukcją

Musztrę, okopywanie się, walki w polu, strzelanie i rzuty granatami ćwiczyli członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

24 i 25 maja w Przemyślu odbędzie się rekonstrukcja Wrzesień 1939 - Przemyśl 2008. Zaliczana jest do największych w Polsce. Weźmie w niej udział kilkuset rekonstruktorów. Spodziewanych jest kilkanaście tys. widzów. - Chcemy, aby w maju wszystko wyglądało maksymalnie realnie. Stąd konieczność regularnych ćwiczeń, w pełnym umundurowaniu i oporządzeniu - mówi Mirosław Majkowski, prezes PSRH.

Zobacz film z manewrów.


Norbi (Nowiny)22-02-2008Z historią do szkół

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. wyszło z ciekawą inicjatywą skierowaną do szkół. Rekonstruktorzy goszczą w przemyskich szkołach w pełnym umundurowaniu i ekwipunku żołnierzy armii polskiej i niemieckiej z Września 1939 roku.

Rekonstrukcje historyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Uczestnicy takich inscenizacji są wprost oblegani przez tłumy ludzi, chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żołnierzem z epoki, na tle czołgu lub armaty. Możliwość ujrzenia i dotknięcia historycznego umundurowania i ekwipunku, przymierzenia hełmu czy furażerki pozostawia w pamięci dzieci i młodzieży niezatarte wspomnienie.

Przemyscy rekonstruktorzy podczas lekcji opowiadają o Kampanii Wrześniowej i obronie miasta 14 września 1939 roku. Akcją tą pragną promować również olbrzymie przedsięwzięcie, jakie będzie miało miejsce w dniach 24-25 maja 2008 r. w Przemyślu, kiedy to zostanie zorganizowana rekonstrukcja historyczna o nazwie "Przemyśl 1939".

Zainteresowane propozycją szkoły proszone są o kontakt w celach omówienia szczegółów i ustalenia terminu. Przedsięwzięcie nie jest komercyjne i nie są pobierane w związku z tym żadne opłaty. Kontakt: Majkowski Mirosław, tel.509 669 953, e-mail: miro78@op.pl.

Tutaj video z jednej z takich lekcji: WIDEO28-01-2008Podziękowania za Pilicę


Otrzymaliśmy podziękowania za udział w rekonstrukcji Przełamanie Linii Pilicy (Styczeń 1945), które odbyło się na terenie Skansenu w Tomaszowie Mazowieckim.

"Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim składa serdeczne podziękowania Przemyskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. za udział w widowisku historycznym pt.: Przełamanie Linii Pilicy (Styczeń 1945),które odbyło się na terenie Skansenu w dniu 19 stycznia 2008 roku.

Dzięki Waszej Grupie, złożonej z autentycznych pasjonatów militariów i najnowszej historii Polski, mogliśmy w sposób bardzo realistyczny odtworzyć ważny rozdział lokalnej historii związanej z rzeką Pilicą.Andrzej Kobalczyk
Dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim"25-01-2008Apel: Weź udział w rekonstrukcji wojennej!!!

Przemyscy rekonstruktorzy poszukują chętnych do udziału w majowej, dwudniowej rekonstrukcji wojennej. Chodzi o kandydatów do ról cywilów, uciekających przed wojenną zawieruchą. Poszukujemy ok. sto osób. Ludzi w różnym wieku, o różnej budowie ciała. Kobiet i mężczyzn.

Nie ma specjalnych wymagań. Oczywiście odpadają długie włosy i kolczyki u mężczyzn, a u kobiet kolczyki np. w nosie. Obowiązuje ubiór zbliżony do przedwojennego. Wystarczą ciemne, materiałowe spodnie, długa koszula, półbuty, ewentualnie ciemna marynarka. Kobiety w sukienkach lub spódnicach. Nie będzie można wystąpić w dżinsach i adidasach. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Rekonstrukcja odbędzie się 24 i 25 maja. Cywile wystąpią drugiego dnia w Rynku. Będzie to moment walk o Przemyśl we wrześniu 1939 r.

Chętni do roli cywilów mogą się kontaktować z Januszem Łukasiewiczem. Tel. kom. 0-604-385-795 lub e-mail: lukasz_63@op.pl25-01-2008Apel: Weź udział w rekonstrukcji wojennej!!!

W dniach 24-25 maj 2008 r Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej wraz z Wydziałem Kultury, Promocji i Turystki UM w Przemyślu oraz Klubem Kolekcjonerów Policyjnych przeprowadzi rekonstrukcję historyczną o nazwie "Wrzesień 1939 - Przemyśl 2008".


Rekonstrukcja wzbogacona zostanie o charakteryzację części Starówki na okres z końca sierpnia 1939, pojazdy zabytkowe, pirotechnikę oraz przedmowę lektora.

W dniu 24 maj (sobota) odtworzone zostaną walki z obrony Zniesienia, zaś 25 maja (niedziela) walki w obronie mostu drogowego, poprzedzone odtworzeniem scen z życia miasta w ostatnich dniach sierpnia oraz pierwszych dni września 1939 r.

Udział w rekonstrukcji historycznej zapowiedzialy już wstępnie stowarzyszenia:
- 3 Bastion Grolman
- AA 7
- GRH Rhein
- PSRH X D.O.K.
- SRH Wrzesień 39
- GRH OA Prusy
- Pionier 39

Po raz pierwszy w rekonstrukcji udział weźmie tak duża liczba cywilów, bo około 100 osób.

<<< powrót