27-12-2009Opłatek u rekonstruktorów

22 grudnia w klubie "Piwnice" Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbyło się spotkanie opłatkowe członków PSRH X D.O.K. Podczas spotkania dzielono się opłatkiem oraz spożywano posiłki na wzór kolacji partyzanckiej: chleb ze smalcem zagryzany swojską kiełbasą i kiszonymi ogórkami. Na stołach pojawiła się także oranżada w oryginalnych butelkach z lat 40. Ponadto śpiewano staropolskie polskie kolędy.23-12-2009Wesołych świąt !

W imienu Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. życzę wszystkim czytelnikom naszej strony radosnych, zdrowych, a przede wszystkim spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnym gronie z zachowaniem naszej pięknej polskiej tradycji.

Prezes PSRH X D.O.K. Mirosław Majkowski14-12-2009Honorowy patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Miło nam poinformować, że prezydent Polski Lech Kaczyński objął lutowe widowisko historyczno-teatralne "Na nieludzką ziemię..." honorowym patronatem. W liście nadesłanym przez szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Macieja Łopińskiego czytamy, iż "Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej z uznaniem odniósł się do podjętej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. inicjatywy zorganizowania uroczystości upamiętniających pierwszą masową wywózkę ludności Podkarpacia na Sybir w lutym 1940 roku".04-12-2009Spotkanie statystów

Impreza zbliża się wieeelkimi krokami. Zapraszam wszystkich statystów, którzy zgłosili się do Janusza Łukasiewicza, a także tych którzy jeszcze się nie zgłosili, 9 XII na godzinę 19.00 do klubu "Piwnice" w Centrum Kulturalnym przy ulicy Konarskiego 9 na pierwsze spotkanie organizacyjne podczas którego omówimy wszystkie najważniejsze rzeczy. Po spotkaniu udamy się również na miejsce rekonstrukcji.29-11-2009Warta honorowa

W dniu 29 XI w rocznicę II napadu UPA na Birczę nasze Stowarzyszenie wystawiło w tej miejscowości wartę honorową pod pomnikiem oraz przy grobie poległych w obronie Birczy milicjantów i żołnierzy WP.

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Wójtowi Józefowi Żydownikowi, Pani Dyrektor Domu Kultury Jadwidze Haber Słowińskiej oraz Radnym Gminy i Kombatantom za cieple przyjęcie z nadzieją na dalszą współpracę.18-11-2009PSRH na warszawskiej defiladzie

11 XI 2009 roku nasze Stowarzyszenie, na zaproszenie Naczelnika Wydziału UM Warszawy Pana Mirosława Kielaka, wzięło udział w defiladzie WP oraz grup rekonstrukcyjnych w Warszawie.
Wspaniała organizacja pobytu, dobrze rozpisany harmonogram czasowy, porządek i zdyscyplinowanie wszystkich wybranych uczestników zrobiły na nas jak najlepsze wrażenie. Zaszczytem i wyróżnieniem dla nas było móc wziąć udział w tak radosnym dla wszystkich Polaków Święcie Niepodległości.
Serdeczne podziękowania za zaproszenie dla Pana Mirosława Kielaka, za koordynację dla Slawomira Cisowskiego oraz za wspólne maszerowanie kolegom i koleżankom z GRH Kalina Krasnaja oraz Kampfgruppe Lisa.
Dziękujemy również naszym przyjaciołom z TGRH za wypożyczenie płaszczy.10-11-2009Weź udział w widowisku !

W związku z 70-tą rocznicą wywiezienia około 1,5 miliona Polaków w głąb republik ZSRR w 1940 roku, Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." są organizatorem wielkiego widowiska historyczno - teatralnego "Na nieludzką ziemię...", które odbędzie się 28 lutego 2010.

W związku z realizacją zadania organizatorzy potrzebują łącznie około 500 statystów, dlatego pragną zaprosić wszystkich do udziału w widowisku. Wystąpić może praktycznie każdy, w różnym wieku, bo przecież Sowieci wywozili wszystkich bez wyjątku. Odpadają jedynie osoby, których wygląd nie pasuje do realiów 1940 roku, czyli mężczyźni z długimi włosami czy osoby z kolczykami w nosie. Ubiór to płaszcz, kożuch, wysokie buty, trzewiki, odpowiednie nakrycia głowy. Ubranie powinno być w kolorach stonowanych, niech dominują szarości, brązy, czerń, granat.
Najlepiej dla potencjalnego statysty - aktora, aby przygotowując swoją postać do wzięcia udziału w tym ogromnym przedsięwzięciu, przewertował archiwalne zdjęcia z zimy w latach 1938-1942.

Osoby pragnące wystąpić w inscenizacji proszone są o kontakt z koordynatorem ludności cywilnej: Janusz Łukasiewicz, tel. 604 385 795, e-mail lukasz_63@op.pl .02-11-2009W mundurach na ratunek nagrobkom

1 XI nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Głównym, organizowanej przez zaprzyjaźnione Towarzystwo Ulepszania Miasta.
Stojąc w mundurach z okresu II wojny światowej byliśmy niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających groby bliskich, przez co w nasze puszki z każdą chwilą były coraz cięższe.
Mamy nadzieję, że nasz skromny wkład w akcję TUM-u pomoże w renowacji przepięknych, starych nagrobków. Wszystkim ludziom, którzy zasilili nasze skarbonki serdecznie dziękujemy!17-10-2009Dziękujemy Cybernet Webfabryce !

Z obecnego serwera korzystamy od dwóch lat, czyli od momentu powstania naszej strony internetowej i dzięki wspaniałomyślności przedsiębiorstwa Webfabryka było to konto darmowe. Wspaniałomyślność ta nie przeminęła wraz ze zmianą właściciela, dzięki czemu nadal możemy bezpłatnie korzystać z usług Cybernet Webfabryki.

Dziękujęmy Cybernet Webfabryce za umożliwienie nam dalszego promowania naszych przedsięwzięć i historii oraz zachęcamy innych do korzystania z profesjonalnej oferty firmy z którą można się zapoznać na stronie www.webfabryka.pl.04-10-2009Przypomnijmy o rotmistrzu !

Przyłączyliśmy się do akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" (Witoldzie Pileckim). Więcej informacji o tej akcji znajduje się pod linkiem: http://www.michaltyrpa.blogspot.com/, a o samym Rotmistrzu pod tym: http://www.pilecki.ipn.gov.pl.

Krakowska Fundacja Paradis Judaeorum od ponad półtora roku prowadzi kampanię pod hasłem "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let`s Reminisce About Witold Pilecki"). Jednym z celów akcji jest ustanowienie rocznicy śmierci twórcy konspiracji w Auschwitz, europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Główne cele zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let`s Reminisce About Witold Pilecki") to upowszechnienie tzw. "Raportu Witolda" z 1945 r. (także w tłumaczeniach na języki obce), lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy "Ochotnika do Auschwitz" oraz ustanowienie 25 maja świętem w Unii Europejskiej - Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorum, 18 lutego 2009 r. grupa Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN) w Parlamencie Europejskim uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

4 marca 2009 r. projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej, zaś 20 lipca b.r. życzliwie ustosunkowała się do niego Kancelaria Premiera Królestwa Szwecji. Ideę majowego święta europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem popierają również m. in. Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także poprzedni i obecny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

25 maja 2008 r. - w 60. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego - fundacja opublikowała w Internecie angielskie tłumaczenie tzw. "Raportu Witolda" z 1945 roku (zob. www.witoldsreport.blogspot.com)

Przed rokiem, 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji odprawiono uroczystą Mszę Św. w Katedrze Wawelskiej, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze Bohatera z Auschwitz.

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się także do samorządów wielu miast o nadawanie ulicom bądź placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na apel pozytywnie zareagowały władze kilkunastu miast w Polsce (m. in. Zakopanego, Wadowic, Suwałk, Poznania, Łodzi). Do akcji przystąpiło wiele instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy. Znalazły się wśród nich m. in. organizacje kombatanckie i młodzieżowe, a także szkoły wyższe.

4 września 2009 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się z zaproszeniem do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji.

Wielu internautów z Polski i zagranicy (m. in. z Niemiec, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Indonezji, Szwajcarii, Austrii) deklaruje wsparcie dla akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu", podpisując petycję do polskich eurodeputowanych.

Petycję można podpisać pod adresem: http://www.petycje.pl/4376.25-09-2009Pomóżmy sanitariuszce !

Pomocy! Niezależnie od krwi, wszystko bierzemy. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu.

26-600 Radom
ul. Limanowskiego 42
tel./fax. sekretariat: (048) 3626276
centrala: (048) 3621127 do 29
email: rckik@rckik.radom.pl
web: www.rckik.radom.pl
dla Karoliny Sępioł

Karolina cierpi na białaczkę, jest to co prawda odmiana mniej złośliwa, lecz jej młody organizm źle znosi chemioterapię. W chwili obecnej Karolina jest w ciężkim stanie.

Krew można oddać w dowolnym centrum krwiodawstwa w Polsce, trzeba podać imię i nazwisko osoby i szpital w którym przebywa. Karolina leczy się w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr IV na ulicy Litewskiej w Warszawie. Potrzebna jest każda grupa krwi, gdyż wymieniana jest na tą którą posiada Karolina i dostarczana jej w pierwszej kolejności.

Oto dane jaki trzeba podać:
Karolina Sępioł
Państwowy Szpital Kliniczny nr IV na ulicy Litewskiej w Warszawie

Pozdrawiam i liczymy na waszą pomoc!
Pomóż SANITARIUSZCE!!!
Strzelcy Kresowi17-09-2009Dzień zagłady Kresów

Dziś 70. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Proszę, aby każdy z czytelników naszej strony poświęcił choć krótką chwilę i w milczeniu wspomniał tych, którzy wierni do końca Rzeczypospolitej walczyli z czerwoną zarazą wlewającą się w naszą ojczyznę. Nad tymi, którzy wzięci podstępem do niewoli wymordowani zostali w Katyniu oraz innych miejscach kaźni naszych rodaków. Nad ludnością cywilną, która w trzech falach wywózek znalazła się na nieludzkiej ziemi płacąc setkami tysięcy zmarłych z głodu, mrozu i wycieńczenia. Nad żołnierzami scalonej AK, którzy po Akcji Burza podstępnie rozbrajani doznali ostatniej fali wywózek, tudzież mordowani byli przez NKWD. Wreszcie tymi, którzy dziś noszą miano Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niepodległościowych, którzy do lat pięćdziesiątych toczyli walkę ze zbrodniczym komunistycznym systemem.

W ten wyjątkowy dzień oddajmy hołd im wszystkim.16-09-2009Wyprawy dalekie i bliskie

Po HISTORII doczekaliśmy się kolejnego działu popularyzującego miniony czas. W zakładce WYPRAWY będziemy prezentować zdjęcia z ciekawych miejsc, jakie dane nam było odwiedzić.

Oczywiście zachęcamy wszystkich chętnych (nie tylko członków PSRH) do przesyłania swoich fotorelacji z wypadów.08-09-2009Jarosławskie obchody

1 września wzieliśmy udział w wernisażu wystawy pt. "Jarosław i powiat jarosławski w latach wojny i okupacji". Wystawę, która jest cześcią obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, można obejrzeć do 5 października w "Galerii Rynek 6 Miejskiego Ośrodka Kultury".

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Jarosławiu za zaproszenie i życzymy innym grupom rekonstrukcyjnym współdziałania z tak wspaniałym i profesjonalnie podchodzącym do sprawy organizatorem, jakim niewątpliwie jest jarosławski MOK.
02-09-2009Polacy w mundurach Wojska Polskiego asystowali na mszy we Lwowie

Sporą sensację wzbudzili rekonstruktorzy z Przemyśla i Wrocławia, którzy podczas niedzielnej mszy w intencji ojczyzny, w lwowskiej katedrze, asystowali w mundurach Wojska Polskiego z 1939 r.


Okazją była 70. rocznica wybuchu II wojny światowej.

- Panowie robicie dobrą robotę. Dla ludzi mieszkających we Lwowie, którzy pamiętają tamte czasy, to naprawdę bardzo dużo - mówił do rekonstruktorów Grzegorz Opaliński, konsul generalny RP we Lwowie.

- To był wspólny pomysł mój i Adama Halwy, dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Podczas niedawnej wizyty we Lwowie zastanawialiśmy się nad jakimś szczególnym uczczeniem 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomyśleliśmy, że widokiem polskiego munduru z 1939 roku sprawimy rodakom miłą niespodziankę - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.".

Okazało się, że pierwszy raz, od lat II wojny światowej, na ulicach Lwowa pokazali się żołnierze w mundurach Wojska Polskiego.

Podczas mszy koncelebrowanej przez ks. bp. Leona Mały, katedra była wypełniona po brzegi. Przyszli również kombatanci pamiętający rok 1939 we Lwowie oraz przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie.

- To niezwykle wzruszająca dla mnie chwila. Ostatni raz naszych żołnierzy tutaj widziałam podczas II wojny. Po tych minionych kilkudziesięciu latach nawet nie marzyłem, że jeszcze kiedyś zobaczę naszych chłopaków w mundurach we Lwowie - mówi Bogusława Bryła-Czerna.

Na mszę do Lwowa dotarli również uczestnicy motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz polscy harcerze z Londynu.


Norbert Ziętal
GC "Nowiny"
20.04.2009Prezes Mirosław Majkowski składa podziękowania dla konsula generalnego Grzegorza Opalińskiego oraz konsula Jacka Żura oraz oczywiście dla chłopaków ze stowarzyszeń "Wrzesień 39" i "Cytadela" za pomoc przy realizacji zadania.

Ponadto informujemy, że transport do Lwowa z Przemyśla zapewnił Konsul RP we Lwowie i Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.23-08-2009"Germania" rozbita

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Urząd Gminy Żurawica oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." były organizatorami inscenizacji historycznej rozbicia III batalionu pułku SS Germania w Mużyłowicach 15/16 IX 1939.

W inscenizacji walk udzial wzięły stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej:
- Stowarzyszenie Kampfgruppe Hoffmeyer,
- SRH Wrzesień 39,
- GRH Wiking,
- GRH 63 pp,
- PSRH X D.O.K.

Panowie, olbrzymi szacunek i podziękowania ode mnie i moich przyjaciół z PSRH za pełen profesjonalizm i kunszt aktorski.

Specjalne podziękowania dla:
- wójta gminy Żurawica Janusza Szabagi,
- księdza "Hrabiego" Pszony,
- Łukasza Kisielicy za dźwięk,
- Piotra Kryna za inspirację,
- Bogusława Kleszczyńskiego z IPN za ogromną pomoc jaką mi okazał,
- dla moich ludzi z PSRH,
- oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji tego zadania, a szczególnie pani Wioli Sałdan, koordynatorowi między mną a gminą.

Na koniec dodajmy, że otrzymaliśmy pisemne podziękowania od wójta gminy Żurawica Janusza Szabagi oraz gratulacje od posła na Sejm RP Marka Kuchcińskiego.
13-08-2009Łubu dubu !Z okazji kolejnych urodzin życzymy prezesowi Mirosławowi Majkowskiemu sto lat życia i milion złotych do zdobycia! Oraz tradycyjnie: szczęścia, zdrowia, pomyślności, spełnienia wszystkich marzeń, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz comiesięcznych rekonstrukcji w Przemyślu ;)

Dołączając się do płynących zewsząd życzeń, redakcja w prezencie ofiarowuje zamieszczony obok miedzioryt.11-08-2009Mużyłowice Narodowe 1939 - Maćkowice 2009

22 sierpnia o godzinie 17:00 w Maćkowicach (gmina Żurawica, powiat przemyski), nieopodal pałacu, rozpocznie się rekonstrukcja historyczna przedstawiająca wydarzenia z 15/16 września 1939 jakie rozegrały się w Mużyłowicach Narodowych, wsi leżącej w rejonie Lasów Janowskich.

W drugim tygodniu trwania II wojny światowej na południowym kierunku operacyjnym sytuacja zmieniała się coraz bardziej na niekorzyść strony polskiej. Wprowadzone ze Słowacji siły niemieckie rozbiły część sił Armii "Małopolska", a następnie uderzyły w kierunku Lwowa. 12 września po południu rozgorzały w centrum miasta ciężkie walki uliczne. Wprawdzie nieprzyjaciel został z miasta wyparty, jednak coraz realniejsza stawała się groźba odcięcia sił polskich walczących w głębi kraju od granicy z Rumunią, przez którą można było utrzymywać kontakt z zachodnimi aliantami. Kiedy dowódca Armii "Małopolska", przebywający wówczas we Lwowie generał Kazimierz Fabrycy, odmówił powrotu do swych walczących żołnierzy, 13 września do okrążonych pod Przemyślem wojsk przybył samolotem generał Kazimierz Sosnkowski i w następnych dniach podjął na czele trzech dywizji próbę przebicia się do Lwowa. Po drodze żołnierze 11 Karpackiej Dywizji Piechoty oraz 38 Rezerwowej Dywizji Piechoty rozbili w Mużyłowicach, w nocy z 15 na 16 września, część elitarnego zmotoryzowanego pułku SS "Germania". Wojska polskie w ciągłych walkach dotarły pod Lwów, ale nie zdołały się do niego przedostać.


Jak dojechać?

Dla jadących od Przemyśla i Jarosławia: w Żurawicy należy skręcić w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
Dla jadących przez Rzeszów: w Łańcucie należy skręcić na Przemyśl, przez Soninę, Kańczugę, Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut). Po około 50 km dojedziemy do Maćkowic.
Dla jadących przez Przeworsk: jedziemy w kierunku Kańczugi, w miejscowości tej skręcamy na Przemyśl (przez Pruchnik, droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut). Odległość od Przeworska, przez Kańczugę, do Maćkowic wynosi ok. 44 km.

W Maćkowicach należy kierować się w kierunku Domu Rekolekcyjnego Ruchu Archidiecezji Przemyskiej.09-08-2009Podziękowania od dra Andrzeja Zapałowskiego

Szanowni Państwo!

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom oraz dziennikarzom polskiej prasy, radia i telewizji, które włączyły się w akcje mającą na celu niedopuszczenie do prowokacji międzynarodowej poprzez wpuszczenie na teren Polski tzw. "rajdu Bandery".
Szczególne podziękowanie należy się osobom, które odważyły się pikietować granicę na czele z Panem Stanisławem Żółkiewiczem i radnym wojewódzkim Bogusławem Tofilskim. Uznanie budzą samorządy Birczy i Baligrodu, które wraz z mieszkańcami tych gmin manifestacyjnie demonstrowały poprzez widoczne znaki w postaci wywieszenia polskich flag czy też palenia zniczy na pomnikach i grobach pomordowanych. Szkoda, iż inne duże samorządy ustami swoich przedstawicieli stwierdziły, iż "nie jest to ich sprawa".
Akcja nasza odniosła sukces, gdyż po raz pierwszy udało nam się dzięki księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu nagłośnić ją w skali kraju. To on jest w dużym stopniu autorem ostatecznego sukcesu. Szkoda tylko, że wielu przedstawicieli społeczeństwa wybranych w różnego typu wyborach schowało w tym czasie głowę w piasek.


Z poważaniem
dr Andrzej Zapałowski
Prezes stowarzyszenia Podkarpacka Liga Samorządowa29-07-2009Nowy dział

Zapraszamy do nowego działu na naszej stronie - Historia, gdzie będziemy zamieszczać teksty traktujące o czasach odtwarzanych przez nas. Na początek artykuł prezesa Mirosława Majkowskiego o obronie Przemyśla we wrześniu 1939, kolejny za około miesiąc.

Zapraszamy wszystkich historyków, tych z zawodu i tych z zamiłowania, do przesyłania swoich tekstów. Pomóżcie nam popularyzować historię !16-07-2009Rekonstrukcyjny Strzyżów

26 lipca w Strzyżowie odbędą się dwie rekonstrukcje historyczne: atak na Arbeitsamt oraz ostrzelanie kolumny transportowej Wehrmachtu przez Armię Krajową. Pierwsza odbędzie się o godzinie 12:00 w Rynku, a druga w okolicach stoku narciarskiego o godz. 17:00.

W połowie czerwca 1942 roku grupa sabotażowa Armii Krajowej pod dowództwem Rafała Paszka "Królika" w liczbie sześciu żołnierzy uzbrojonych w karabin Libella, Manlicher, pistolet Mauser, FN i... szablę przeprowadziła udaną akcję opanowując budynek strzyżowskiego Arbeitsamtu i paląc akta i dokumentację. Od zapalonych papierów zajął się i spłonął cały budynek. Dzięki akcji AK udało się uratować wielu strzyżowian od wywózki na roboty i często pewnej śmierci.27-06-2009Nie dla nas dziś porażki smak

Wspólna drużyna piłki nożnej Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. i "Spoconych Wyjadaczy" wystąpiła na turnieju o "Puchar Kazanowa". "Spoceni Rekonstruktorzy", bo pod takim szyldem wystąpiliśmy, w trzech meczach zdobyli tylko jeden punkt i zakończyli zmagania na fazie grupowej.

A oto wyniki naszego zespołu:
Spoceni Rekonstruktorzy - Dwie Wieże 1:1 (0:0),
Spoceni Rekonstruktorzy - Rycerskie 3:4 (1:2),
Spoceni Rekonstruktorzy - Luzaki 2:4 (0:1).

Barw naszej drużyni bronili:
Marek Hamryszczak - Piotr Wróbel, Łukasz Stopa, Paweł Drymajło, Dariusz Rusinowski, Paweł Grabas, Wiktor Machowski, Robert Miktus, Artur Królik, Grzegorz Kot, Przemysław Majcher, Arkadiusz Jastrząbek, Michał Wilk, Wojciech Strzelecki, Mirosław Majkowski, Łukasz Podgórski, Marek Fudali.

Opiekunami byli Arcynaczelnik Łukasz Kisielica i Arcykierownik Arkadiusz Jastrząbek.

Bramki dla naszego team`u zdobyli: P. Majcher - 4, G. Kot - 1, R. Miktus - 1.

Fotorelacja, pełna relacja z turnieju oraz wywiady z zawodnikami znajdują się na nowej stronie "Spoconych Wyjadaczy" - www.supersw.webd.pl.23-06-2009Nasz kolega na nowej drodze życia !

Norbert Ziętal, dziennikarz Nowin, powiedział wybrance swojego serca Dorocie Domce sakramentalne TAK na wyspie Napoleona - Korsyce.

Ceremonię, która rozpoczęła się w sobotę (20.06.) w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ile Rousse na Korsyce, prowadził ks. Mariusz Misiorowski.

Pogoda dla nowych małżonków była łaskawa: pod palmami temperatura powietrza nie przekraczała plus 30 stopni Celsjusza.

Gratulujemy! Złóż życzenia nowożeńcom!02-06-2009Mury runęły

Impreza, którą obejrzało około 10 000 ludzi, była ze wszech miar udana. Odbiła się ona szerokim echem w Polsce i na świecie. Materiał z inscenizacji został wyemitowany w głównym wydaniu Wiadomości TVP 1, Teleekspresie, w Polsacie News oraz Aktualnościach TVP Rzeszów. Otrzymaliśmy pisemne podziękowania od posła Piotra Tomańskiego, który jako nieliczny docenił nasz trud. Ponadto ustne wyrazy wdzięczności odebraliśmy od Andrzeja Zapałowskiego i Roberta Chomy.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w naszym widowisku, w jakikolwiek sposób pomogli w jego stworzeniu, a w szczególności: Zbyszkowi Forysiowi, Łukaszowi Kisielicy, Markowi Szymańskiemu, Marcinowi Kaweckiemu, Arkadiuszowi Jastrząbkowi, Januszowi Łukasiewiczowi i Markowi Królowi, a także Zbyszkowi Porębie, Pawłowi Winczewskiemu, Grześkowi Malikowi, Pawłowi Drymajle, Łukaszowi Łukasiewiczowi, Łukaszowi Brodali oraz chłopakom z GRH "San" Sanok za pomoc w budowaniu scenografii.

Osobne podziękowania dla dyrektora Adama Halwy, Małgorzaty Dachnowicz i całej ekipy z Centrum Kulturalnego.29-05-2009A mury runą... - informacja dla fotografów

Identyfikatory będą do odebrania w niedzielę w biurze organizacyjnym mieszczącym się w budynku Urzędu Miejskiego - Rynek 1.

Stowarzyszenie zwraca się z prośbą do fotografów o przesłanie zdjęć z inscenizacji lub podanie linku do strony ze zdjęciami na adres kiks.przemysl@interia.pl, w celu zamieszczenia ich na naszej stronie.23-05-2009A mury runą... - Akredytacje dla fotografów

Akredytację na inscenizację historyczną otrzymali: Tadeusz Batowski Jr, Dariusz Fedejko, Marek Krasowski, Łukasz Mendychowski, Mateusz Piotrowski, Łukasz Solski, Marcin Szworak, Piotr Then, Roman Walat, Łukasz Zawalski, Norbert Ziętal.

W/w osoby proszone są o przesłanie swojego numeru PESEL na adres: akredytacje@psrh.webfabryka.pl

Identyfikatory dla osób, które otrzymały akredytację, będą rozdawane w dniu inscenizacji. O szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie za tydzień.20-05-2009Próby przed inscenizacją !

Próba dla aktorów z teatrów Fredreum i Siemaszkowej oraz dla PSRH odbędzie się 25 maja (poniedziałek) o godzinie 16:30 w Rynku.

Próba dla wszystkich, aktorów i statystów odbędzie się 30 maja (sobota) o godzinie 15:00 w Rynku. Wówczas grupy zostaną podzielone do poszczególnych scen. Na tą próbę prosimy o stawienie się w ubiorach do rekonstrukcji, gdyż trzeba będzie zrobić przegląd odzieży.17-05-2009A mury runą... - mapa akcji

Poniżej przedstawiamy plan sytuacyjny majowej inscenizacji, która rozpocznie się w Rynku przy północnej pierzeji, następnie publiczność - jako uczestnicy pochodu 1-majowego - przejdzie ulicą Kazimierza Wielkiego na plac Niepodległości, gdzie odbędą się kolejne sceny.Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej jest organizatorem wojewódzkich uroczystości związanych z 20. rocznicą odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. To wydarzenie jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i najbardziej przełomowych w kartach najnowszej historii Polski. Projekt nasz przedstawia w bardzo szerokim aspekcie drogę Polski i Polaków do "wolności i niepodległości", na jego program składają się:

15:30 - Uroczysta Msza św.: Archikatedra Przemyska ob. łac.;

17:00 - Inscenizacje historyczno-teatralne wydarzeń z lat 1946-1989: Rynek Starego Miasta - ul. Kazimierza Wielkiego - Plac Niepodległości - ul. Franciszkańska;

19:00 - Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego: Rynek.24-04-2009Przemyska młodzież honoruje kombatantów

Dziewięciu kombatantów przyszło na spotkanie z młodymi pasjonatami historii. To pierwsze tego typu spotkanie w Przemyślu.


- Z biegiem lat ci ludzie stają się coraz starsi. Nie ma też co ukrywać, że bohaterów II wojny światowej, z roku na rok jest coraz mniej. Dlatego chcemy się z nimi spotykać i słuchać ich wspomnień. To dla nas doskonała lekcja patriotyzmu - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D. O. K.".

Inauguracyjne spotkanie odbyło się w poniedziałek wieczorem w biurze poselskim europosła Andrzeja Zapałowskiego. Parlamentarzysta patronuje inicjatywie. Na inauguracyjne rozmowy przyszło dziewięciu kombatantów, w tym dwie kobiety, i kilkunastu młodych chłopców, głównie członków PSRH.

Nie dzielimy żołnierzy na lepszych i gorszych
- Wszyscy żołnierze walczący podczas wojny są godni szacunku. Dla nas nie ma znaczenia, na którym froncie walczyli za Polskę. Odmiennie od wielu pseudohistoryków, my oddajemy cześć wszystkim - mówił do kombatantów pan Mirosław.

Te słowa podbudowały kombatantów.

- Byliśmy wychowani w katolickich rodzinach. Rano i wieczorem modlitwa, nawet podczas frontowcych warunków. Dlatego boli nas, jeżeli obecnie niektórzy mówią, że my na bagnetach przynieśliśmy do Polski komunizm. My walczyliśmy za ojczyznę - wspominał jeden z żołnierzy Wojska Polskiego.

Inni mówili, że są rozgoryczeni tym, że obecnie przestano świętować rocznice najważniejszych bitew podczas II wojny światowej.

- Dla mnie najgorsze były te frontowe noce, tuż po walce. Zewsząd słychać było krzyki i jęki rannych żołnierzy. Te wołania do bliskich, do Matki Boskiej. To straszne przeżycie - opowiadał płk. Henryk Burdon, członek tzw. dywizji drezdeńskiej. Przeszedł cały szlak bojowy ze wschodu aż do Niemiec, pod Berlin.

Żyje jeszcze sporo weternaów II wojny światowej
Część ze słuchaczy to rekonstruktorzy polskich armii. Dlatego chętnie słuchali od weteranów informacji o drugowojennym umundurowaniu, uzbrojeniu i frontowym życiu. Udzielone wskazówki zastosują podczas kolejnych inscenizacji historycznych.

- Mieliśmy nietypowy sposób na niemieckich snajperów. Wiedzieliśmy, że gdzieś siedzą na drzewach i tylko czekają, aż się wychylimy. Pewnego dnia wpadliśmy na pomysł, aby wystawić kukłę. Podziałało. Niemcy prali do takiej lalki, a tym samym zdradzali swoje pozycje - wspomina płk Burdon.

Obecni na spotkaniu byli głównie żołnierze ludowego Wojska Polskiego.

Planowane są kolejne. W Przemyślu żyją jeszcze weterani frontu włoskiego, jeden żołnierz walczący na froncie japońskim. Jest również spadochroniarz, żołnierz gen. Sosabowskiego.

- Takie spotkania to cenna inicjatywa. Tym bardziej, że idea ich organizacji wyszła od młodych ludzi - mówi europoseł Andrzej Zapałowski.


Norbert Ziętal
GC "Nowiny"
20.04.200923-04-2009Forum nie romanum

Stowarzyszenie doczekało się swojego forum internetowego, które ułatwi porozumiewanie się i pozwoli rozwinąć działalność.

Był to ostatni etap restrukturyzacji strony internetowej, która zakończyła się dwa tygodnie przed planowanym terminem!17-04-2009Poszukujemy statystów do inscenizacji !!

Poszukujemy chętnych do udziału w majowej inscenizacji historycznej, w roli cywilów. Potrzebujemy 200 osób, ludzi w różnym wieku, o różnej budowie ciała. Kobiet i mężczyzn.

Inscenizacja odbędzie się w niedzielę 31 maja w godzinach od 17:00 do 18:30.

Chętni do roli cywilów mogą się kontaktować z Januszem Łukasiewiczem. Tel. kom. 0-604-385-795 lub e-mail: lukasz_63@op.pl16-04-2009Weź udział w referendum

Referendum w sprawie przemyskiego Rynku odbędzie się w niedzielę 26 kwietnia, w godzinach od 6:00 do 20:00.

Mieszkańcy, jeśli zechcą pójść do urn, odpowiedzą na pięć pytań: Co sądzisz o budowie pawilonów na przemyskim Rynku? Co sądzisz o zmianie ukształtowania powierzchni przemyskiego Rynku zaproponowanej w projekcie przebudowy Rynku autorstwa J. Mermona? Co sądzisz o zamianie obecnej kamiennej nawierzchni przemyskiego Rynku na kostkę brukową lub płyty? Co sądzisz o likwidacji ukośnej ścieżki przechodzącej przez przemyski Rynek? Co sądzisz o ograniczeniu ilości drzew na przemyskim Rynku?

Na każde pytanie będzie można odpowiedzieć: "jestem za" lub jestem "przeciw".

Aby referendum było ważne, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 30% dorosłych mieszkańców miasta.09-04-2009Akredytacje na majową inscenizację

O akredytacje na inscenizację historyczną "A mury runą...", która odbędzie się 31 maja 2009 w Przemyślu, można ubiegać się od 09 kwietnia do 17 maja 2009, wypełniając formularz akredytacyjny dostępny na naszej stronie internetowej: www.psrh.webfabryka.pl/?go=akredytacje.
Jednocześnie przypominamy, że ilość akredytacji jest ograniczona.04-04-2009Inscenizacja majowa - A mury runą...

W zwiazku z 20. rocznicą wolnych wyborów z 1989 roku Centrum Kulturalne w Przemyślu przygotowuje cykl imprez związanych z tymi wydarzeniami. Zwieńczeniem będzie widowisko historyczne pt. "A mury runą...", które odbędzie się 31 V 2009 od godziny 17:00, przygotowywane przez CK oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Widowisko przedstawiać będzie okres od 1946 do 1989 roku i wystawiane będzie w dwóch miejscach: w Rynku w rejonie kamienicy mieszczącej muzeum oraz na Placu Niepodległości. Całość podzielona będzie na kilka części przedstawiających ważne, charakterystyczne wydarzenia dla Polski i Przemyśla z tamtych lat. Każdy fragment dzielić będzie komentarz lektora. Widowisko wzbogacone zostanie scenografią, zabytkowymi już dziś samochodami milicji, wojska, cywilnymi, mundurami, pałkami, tarczami itp. gadżetami.

Jeśli podobały Wam się Operacja Barbarossa, Wrzesień 1939, Stalingrad to zapewniamy, że i tutaj postaramy się spełnić Wasze oczekiwania i zaserwować Wam wysokiej klasy interesujące widowisko.

Podczas widowiska zobaczyć będzie można Joannę Szczepkowską, Jana Nowickiego, aktorów z Teatru Fredreum, a także Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, no i oczywiście grupy rekonstrukcji historycznych.


Informacja dla przedstawicieli mediów:
szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny ws. wniosków o akredytację wkrótce na naszej stronie.29-03-2009Przemyślanin patronem stadionu narodowego? Podpisz petycję!

Ryszard Siwiec w proteście przeciwko udziałowi polskiego wojska w interwencji w Czechosłowacji w 1968 r., dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w dn. 8.09. w obecności 100 tys. ludzi. Poświęcenie R. Siwca nie zostało odnotowane przez media wolnego świata, a ze zrozumiałych względów władze komunistyczne dążyły do utajnienia tego faktu.

Bezprecedensowe poświęcenie R. Siwca do dziś nie funkcjonuje w świadomości naszego społeczeństwa. Ryszard Siwiec należał do pokolenia żołnierzy Armii Krajowej, był absolwentem Wydziałui Filozofii Uniwersytetu Lwowskiego. Przed śmiercią pozostawił po sobie przesłanie, które kończyły słowa: "Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!"

Wszystkich, którzy rozumieją bezprzykładny czyn Ryszarda Siwca prosimy o złożenie podpisu na liście inicjatywnym dotyczącym nadania imienia Ryszarda Siwca Stadionowi Narodowemu w Warszawie, gdzie w 1968 roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia: link do listu.

Film dokumentujący protest Ryszarda Siwca.

"Ryszard Siwiec po okupacji Czechosłowacji uratował swoją ofiarą honor Polaków".
Petr Blazek, czeski historyk (w "Rzeczpospolitej")23-03-2009Restrukturyzacja strony

Obecnie strona przechodzi restrukturyzację. W związku z tym przez pewien czas nie wszystkie podstrony będą wyświetlały poprzednie informacje. Wszelkie zauważone problemy techniczne proszę zgłaszać na adres: kiks.przemysl@interia.pl, w temacie wpisując PSRH.

Co nowego?

- Zmianie uległa część szaty graficznej.

- Strona stała się dynamiczniejsza dzięki użyciu skryptów języka PHP.

- Nowy sposób promocji imprez.

- Efektywniejsza i efektowniejsza metoda prezentacji fotorelacji (uwaga - działa po załadowaniu się wszystkich miniaturek na danej podstronie).

- Nowe działy (forum zostanie uruchomione w najbliższym czasie).15-03-2009Stalingradzkie reminiscencje

Zakończyła się aktualizacja strony związana z lutową rekonstrukcją historyczną "Stalingrad".

W zakładce GALERIA obejrzeć można aż 11 fotorelacji oraz, po raz pierwszy na naszej stronie, filmiki z inscenizacji. Natomiast w dziale REKONSTRUKCJE znajduje się relacja z tego wydarzenia.

Filmy to nie jedyna nowość. W MEDIACH można posłuchać dwóch materiałów z radia ESKA dotyczących lutowego wydarzenia, a oprócz tego, przeczytać relacje z regionalnych gazet.
14-02-2009Zimowa rekonstrukcja historyczna - bitwa o Stalingrad

Gmina Żurawica wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. pod patronatem Wójta Janusza Szabagi oraz Posła na Sejm RP Piotra Tomańskiego jest organizatorem tegorocznej największej zimowej rekonstrukcji historycznej w Polsce o nazwie "Stalingrad".

Widowisko przedstawić ma fragment zaciekłych walk o Stalingradzką Fabrykę Traktorów toczonych w zimie 1942-1943 roku. Bitwa o Stalingrad przeszła do historii jako przełomowy moment II wojny światowej, która przechyliła szalę zwycięstwa na stronę ZSRR.

Rekonstrukcja odbędzie się w nieczynnej cegielni w miejscowości Orzechowce 28 lutego 2009 o godzinie 11:00. Swój przyjazd zapowiedzieli już rekonstruktorzy z różnych miast Polski, ze Słowacji oraz z Węgier.

Podobna inscenizacja odbyła się trzy lata temu. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.


Uwaga!!! Zmiana drogi dojazdowej!!!

Jedynym dojazdem do miejsca rekonstrukcji będzie droga od Żurawicy w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut), następnie po zjeździe w dół "serpentynkami" skręcamy w prawo do Orzechowiec (według kierunkowskazu do schroniska dla zwierząt). Cały czas prosto, aż do kościoła i tam już należy szukać miejsca do zaparkowania. Droga od Duńkowiczek do Orzechowiec będzie wyłączona z ruchu jako droga ewakuacyjna.
09-01-2009Apel!

Od 1989 roku gdy Polska oczekiwano, że ludzie, którzy walczyli za swoją Ojczyznę nie zostaną zapomniani i w nowej Polsce znajdą należne im uznanie oraz zwróci się im honor, który odbierano przez ponad pięćdziesiąt lat systemu komunistycznego.

Przedwojenni oficerowie Wojska Polskiego nie znaleźli jednak takiego uznania. Z powodu obowiązujących przepisów, nie przysługuje im wojskowa emerytura, gdyż staż ich służby nie przekracza zwykle piętnastu lat, wymaganych prawem. Oficerowie Ci walczyli na polach września 1939 roku, walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, byli członkami organizacji Państwa Podziemnego. Swoje losy do końca życia związali z Polską. Odmawiając jednak wstąpienia do Ludowego Wojska Polskiego w latach 40-tych skazali się na życie w ubóstwie, pobierając dziś minimalne emerytury.

Prezes Rady Ministrów posiada uprawnienie do nadania emerytur specjalnych, osobom, którym nie przysługują takie świadczenia emerytalne. Podaję link do strony z odpowiednią petycją, nie jaką przesłano w tej sprawie do Premiera RP:

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3688

każdy popierający może się pod nią podpisać.

Podajemy też link do materiału z programu "Misja specjalna", który porusza ten temat:

http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-reporterskie/misja-specjalna/wideo/co-sie-stalo-z-emeryturami-przedwojennych-oficerow-28102008

ten materiał ukazuje w przejmujący sposób, jak potraktowano Tych, którzy służyli Ojczyźnie.

Mamy nadzieję, że choć w ten sposób przyczynimy się do pomocy dla żyjących jeszcze oficerów Wojska Polskiego II RP.Z wiadomych względów, szczególna rola przypada członkom GRH w Polsce, dlatego prosimy o poparcie wspomnianej powyżej petycji.

dodał: Przemas


<<< powrót