22-12-2010Sądowy, zwycięski finał rekonstrukcji

22 grudnia zapadł na drugiej rozprawie sądowej wyrok z powództwa Centrum Kulturalnego w Przemyślu przeciwko firmie Pro-Art z Chorzowa, obsługującej telebim podczas widowiska "Na nieludzką ziemię..." w lutym 2010 roku. Sąd, po przesłuchaniu świadków i analizie materiału dowodowego, zaocznie skazał właściciela firmy (gdyż ten nie stawiał się na wezwania) na zapłatę zadośćuczynienia za szkody moralne na rzecz PSRH X D.O.K. w kwocie 70 000 zł oraz odszkodowania na rzecz CK w Przemyślu na kwotę 60 000 zł + odsetki od dnia 26 marca, zapłatę kosztów sądowych w wysokości 7100 zł z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Ponadto 14 dni po uprawomocnieniu się wyroku sąd nakazal skazanemu umieszczenie przeprosin i wyjaśnień w lokalnej prasie, radiu i telewizji regionalnej, z których jasno wynika, że wyłączną winę za niepowodzenie części technicznej rekonstrukcji ponosi firma Pro-Art z Chorzowa.

Teraz zostaje nam niełatwa droga dochodzenia należności. Jeśli tylko uda nam się, że pieniądze do nas trafią, część z nich przeznaczymy na cele statutowe, a część na cele społeczne. Ale nie chciałbym w tej chwili składać gołosłownych deklaracji. Życie zweryfikuje nasze plany.20-12-2010Wesołych i szczęśliwego!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia

pragniemy złożyć gorące życzenia:

Oby troski życia zaginęły w mroku

a Radość i Szczęście były w Nowym Roku!
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania25-10-2010PSRH "X D.O.K." na grobie mjr. Słabego w Krakowie

Członkowie PSRH "X D.O.K." posprzątali grób majora Słabego w Krakowie. Zapalili znicze i oddali hołd przemyślaninowi, lekarzowi z Westerplatte, katowanemu przez UB po wojnie.

Natomiast w Przemyślu jak co roku odbędzie się kwesta na cmentarzach, w celu ratowania zabytkowych nagrobków. W tym roku udało się połączyć siły i kwestować wspólnie na ten cel. Wspólnie tzn. TPPiR, TUM, PSRH "X D.O.K." oraz inne stowarzyszenia z Przemyśla, artyści i politycy. Weźcie udział w kweście i zasilcie skarbonki datkami na ten szlachetny cel.

Nasze stowarzyszenie już od soboty rusza z akcją "Pamiętajmy o naszych bohaterach", podczas której będziemy czyścić i porządkować groby powstańców styczniowych, listopadowych oraz żołnierzy z roku 1918, 1920, 1939, 1944-1948.
19-09-2010Dzień Sybiraka

19 września w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka, zorganizowane przez Związek Sybiraków - Oddział w Przemyślu i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Uroczystości rozpoczęły się w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej Mszą Świętą koncelebrowaną przez ks. Tadeusza Patera z Kościoła XX Salezjanów oraz ks. Prałata Stanisława Zarycha z parafii Św. Trójcy. Homilię do licznie zgromadzonych w kościele Sybiraków i ich rodzin wygłosił ks. Tadeusz Pater. Nawiązał w niej głównie do wagi pamięci o Sybirze i Sybirakach i dawania przez nich bezpośrednich świadectw młodemu pokoleniu.

Po eucharystii zebrani przemieścili się w gościnne progi Centrum Kulturalnego, gdzie do Sybiraków przemawiali licznie zgromadzeni goście: Stanisław Bajda - członek Zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Andrzej Matusiewicz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Pączek - Starosta Przemyski, Wiesław Jurkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Antoni Blecharczyk - Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego. Na uroczystościach obecny był także Andrzej Zapałowski - Prezes Przemyskiego Towarzystwa Historycznego.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. Złoty Krzyż Zasługi odebrał Jan Wajda, Srebrne Krzyże Zasług otrzymali Bronisław Klepacki i Ludwika Turowska. Medalami Pro Memoria odznaczeni zostali Antoni Blecharczyk, Ludmiła Gloc, Ludwika Turowska, Stanisław Cichocki, Bronisław Klepacki, Jerzy Rożko i Jan Wajda. Zaś Honorowe Odznaczenia Sybiraka otrzymali: Adam Halwa - Dyrektor Centrum Kulturalnego, Małgorzata Dachnowicz - Zastępca Dyrektora Centrum Kulturalnego, Mirosław Majkowski i Janusz Łukasiewicz - członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Beata Cichocka, Jan Filozof, Edward Kroczek oraz Sztandar Oddziału.

Po dekoracji odznaczeń Sybiracy wysłuchali wspaniałego występu artystycznego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Krównikach. Cześć oficjalną zakończyła oczekiwana przez Sybiraków projekcja filmu z lutowej rekonstrukcji historycznej pt. "Na nieludzką ziemię". Film zrobił na zebranych duże wrażenie powodując łzy i przywracając w pamięci wiele scen i wspomnień, których byli świadkami i uczestnikami.

Wrześniowe obchody nie były jedynym w tym roku, ustanowionym Rokiem Sybiraka, hołdem złożonym w naszym mieście wszystkim tym, którzy doświadczyli Golgoty Wschodu. W lutym w Przemyślu odbyły się główne uroczystości w kraju 70. rocznicy pierwszej deportacji obywateli Polski na Wschód, podczas których Sybirakom przekazano, ufundowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Dzwon Sybiraka oraz odbyła się rekonstrukcja historyczno-teatralna "Na nieludzką ziemię...".

17 września - dzień w którym Armia Czerwona w 1939 r. zaatakowała Polskę obchodzony jest od 1991 r. jako Dzień Sybiraka. Po wkroczeniu Sowietów na wschodnie obszary Rzeczpospolitej szybko rozpoczęły się represje wobec obywateli RP. Masowe wywózki, głównie na Syberię, objęły m.in. ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny. Wzięci do niewoli polscy oficerowie zamordowali zostali w Lesie Katyńskim. Podobne zbrodnie na polskich jeńcach zostały popełnione w okolicach Charkowa i Tweru.14-09-2010Kolejny rekonstruktor!

Naszemu koledze Norbertowi Ziętalowi urodziła sie córeczka! W imieniu członków i sympatyków PSRH "X D.O.K." życzymy pociechy z latorośli, a jej samej zdobycia w przyszłości nagrody Pulitzera i samych udanych zdjęć, oczywiście z rekonstrukcji... bo wszak niedaleko pada jabłko od jabłoni.


Urodziła się dziewczynka
Taka mała okruszynka
Ależ będzie zamieszanie
Ciągłe spacery i doglądanie
Ale też radości bez liku
A więc witaj mały smyku

(www.klamerka.pl)10-09-2010Jak dojechać na miejsce rekonstrukcji?

Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowaniaZrealizowano ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego Mecenat 2010.10-09-2010Informacja dla dziennikarzy

Identyfikatory na rekonstrukcję historyczną "Krzywcza 1939: Męstwo, Odwaga, Zwycięstwo..." otrzymują:

Paweł Bugira, Marek Krasowski, Tadeusz Batowski, Jarosław Głuszko, Marcin Mituś, Joanna Szubra, Maciej Hołyszko, Tomasz Okoniewski, Roman Wanat, Piotr Then, Angelika Michalewska, Katarzyna Winiarz, Jarosław Piasecki, Łukasz Solski, Wojciech Górski.

Identyfikatory będą do odebrania w niedzielę na polu rekonstrukcyjnym w Krzywczy od godziny 13:30 do 14:30, na stanowisku akustyków.08-09-201012 września - Obchody 71. Rocznicy Bitwy Krzywieckiej

Program:

11.45 Msza Św. w Kościele Św. Trójcy w Babicach

13.30 Uroczystość wg ceremoniału wojskowego przy mogile zbiorowej żołnierzy poległych 13 września 1939 r. i złożenie kwiatów (cmentarz w Krzywczy)

15.00 Bitwa Krzywiecka (teren przy stadionie sportowym w Krzywczy)

16.00 Piknik Krzywiecki - atrakcje dla całej rodziny, w tym występy: Orkiestry Wojskowej z Przemyśla, Chóru "Gloria" z Babic, Zespołu Śpiewaczego "Wiktorianki" z Ruszelczyc, Młodzieżowego Zespołu Muzycznego z Reczpola (stadion sportowy)

19.00 Koncert grupy szantowej "Port Przemyśl" (stadion sportowy)

20.00 Koncert dla młodzieży zespołu BlackSnake z Przemyskiej Sceny Niezależnej (stadion sportowy)


Organizatorzy: Stowarzyszenie "W Dolinie Sanu", Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Urząd Gminy w Krzywczy i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Patroni medialni: Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna "Nowiny", TVP Rzeszów, Kwartalnik "Głos znad Sanu", Polski Portal Historyczny historia.org.pl, Mali Turyści - www.maliturysci.pl

Rekonstrukcję zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego Mecenat 2010.04-09-2010Krzywcza 39 - wóz pancerny, samolot...

12 września o godzinie 15:00 w Krzywczy (powiat przemyski, woj. podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja miejscowej bitwy, którą 13 września 1939 stoczyła w ramach wojny obronnej, 11. Karpacka Dywizja Piechoty pod dowództwem płk Bronisław Prugara - Ketlinga z Niemcami: 7. Dywizją Bawarską i częściami 2. Dywizji Górskiej.

W odtworzeniu tych wydarzeń weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów i statystów, a także wiele wojskowego sprzętu m.in. wojskowe ciężarówki i motocykle, wóz opancerzony oraz po raz pierwszy podczas rekonstrukcji w województwie podkarpackim - niemiecki samolot!

Organizatorami widowiska są Stowarzyszenia: W Dolinie Sanu i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Urząd Gminy w Krzywczy i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Widowisko odbywać się będzie pod honorowym patronatem Zygmunta Cholewińskiego Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Zygmunta Prugara-Ketlinga, syna Generała 11 KDP.

Po inscenizacji organizatorzy zapraszają na piknik krzywiecki, w ramach którego będzie wiele atrakcji dla całej rodziny.

Oprócz samej inscenizacji zostanie przeprowadzonych wiele innych działań, zwłaszcza wśród młodzieży, przypominających o bitwie pod Krzywczą 13 września 1939 r. W ramach projektu odbył się już Międzyszkolny Konkurs Historyczny "Wojenne losy mojej rodziny" mający na celu m.in. utrwalenie wiedzy historycznej na temat II Wojny Światowej, a zwłaszcza na terenie okolic Przemyśla, ukazał się kwartalnik społeczno-kulturalny Głos zad Sanu a w nim wkładka specjalna poświęcona bitwie pod Krzywczą.

Stowarzyszenie W Dolinie Sanu oraz Wójt Gminy Krzywcza lokalnie podjęli się inicjatywy organizacji rekonstrukcji historycznej bitwy krzywieckiej. Do współorganizacji zaprosili Centrum Kulturalne w Przemyślu i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., partnerów mających na swoim koncie bogate doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, warto przy tej okazji wspomnieć, że w 2009 roku przeprowadzili wspólnie niesamowitą inscenizację historyczną A mury runą..., przedstawiającą wydarzenia w Polsce od 1946 do 1989, czyli od instalacji aż do upadku komunizmu w naszej Ojczyźnie. W trakcie niej wystąpiło kilkuset statystów i co ciekawe, akcja rozgrywała się w kilku miejscach Starego Miasta w Przemyślu. W 2010 r. ponownie CK i PSRH X D.O.K. zorganizowały wielkie widowisko historyczno-teatralne Na nieludzką ziemię..., które było częścią obchodów 70. rocznicy deportacji obywateli Polski w głąb ZSRR. W inscenizacji wystąpiło około pół tysiąca statystów i aktorów, ponadto w widowisku wziął udział autentyczny pociąg z wagonami z lat 30-tych, sprowadzony specjalnie ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Oba ogromne widowiska, które każdorazowo gromadziły ponad dziesięciotysięczną widownię, odbiły się szerokim echem w Polsce i na świecie. Materiały z inscenizacji został wyemitowane w wielu stacjach telewizyjnych, radiowych, prasieogólnopolskiej i serwisach internetowych.

Organizatorzy wierzą, że najbliższa rekonstrukcja cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem społecznym i przybliży zwłaszcza młodzieży trudne losy narodu z okresu II Wojny Światowej. Pokaże, że ówczesne pokolenie zdało swój egzamin z dojrzałości, stanęło na wysokości zadania i wspięło się na wyżyny szlachetności nie szczędząc zdrowia a niekiedy i życia. Pokolenie to pokazało odwagę i męstwo. We wrześniu 39 r. wobec miażdżącej przewagi agresorów najpierw hitlerowskich Niemiec, potem ZSRR skapitulowaliśmy. Jednak podczas tego września nie brakowało zwycięskich bitew i potyczek, które świadczyły o niezwykłej odwadze i wierności ojczyźnie. Takim przykładem jest bitwa stoczona pod Krzywczą, chcemy ten temat przybliżyć szerokiemu gronu odbiorcy.

Rekonstrukcję zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego Mecenat 2010.24-08-2010Fortissimo - Zlot miłośników fortyfikacji

F O R T I S S I M O - Zlot Miłośników Fortyfikacji - Preludium Europejskich Dni Dziedzictwa 2010
27 - 29 sierpnia 2010 - Fort Gerharda w Świnoujściu

Spotkanie pasjonatów i hobbystów spod znaku zimnego betonu i fortecznej cegły odbędzie się w ostatni weekend wakacji (27-29 sierpnia 2010) w Świnoujściu na terenie Fortu Gerharda. Fortissimo - to trzecia edycja zlotu miłośników fortyfikacji połączonego z muzyczno - multimedialnymi prezentacjami, dwie poprzednie odbyły się w Kołobrzegu. Imponujące wnętrza i niezwykłe tereny na granicy cywilizacji XIX i XXI wieku staną się na krótko drugim domem dla poszukujących wolnej i przyjaznej człowiekowi przestrzeni. Zabytkowa architektura świnoujskiej twierdzy, stanowi idealną, autentyczną scenerię dla spotkania miłośników, rekonstrukcji historycznej i wszelkiej maści poszukiwaczy przygód. Malowniczy plener Fortu Gerharda to idealne miejsce dla tropicieli tajemnic i badaczy zabytków techniki.

Tegoroczna edycja Fortissimo stanowi preludium Europejskich Dni Dziedzictwa, w Kołobrzegu, a swoim przesłaniem doskonale wpisuje się w hasło przewodnie EDD 2009: "Od pomysłu do przemysłu". W programie poznamy m.in. architekturę przemysłową Świnoujścia, zabytki techniki militarnej, przypomnimy ginące zawody i warsztaty rzemieślnicze.

Serdecznie zapraszamy - Twierdza Świnoujście - wciąż do odkrycia!


Program

27 sierpnia 2010 - piątek

Od 17:00 - przyjazdy uczestników i rejestracja, integracja uczestników w miłej atmosferze piątkowego pikniku przy ognisku

19:00 - spotkanie z uczestnikami wyprawy szlakiem Wojny Minowej w Dolomitach 1915-1917

20:00 - do ostatniego widza - Kino Forteczne - prezentacja filmów z wypraw szlakiem fortyfikacji


28 sierpnia 2010 - sobota

10:30 - 16:00 - podróż studyjna szlakiem świnoujskiej twierdzy - zwiedzanie z przewodnikiem

16:00 - piknik forteczny przy ognisku, III Turniej o Szablę Komendanta, Forteczna Scena Muzyczna art-atrakcje, konkursy z nagrodami

23:00 - Duch Świnoujskiej Julii- Noc w Muzeum Obrony Wybrzeża


29 sierpnia 2010 - niedziela

11:00 - zwiedzanie Fortu Gerharda z przewodnikami (w programie obowiązkowa musztra i pasowanie na kadetów)

12:00 - podsumowanie zlotu, wolne wnioski, pożegnania


organizatorzy:

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu www.muzeum.kolobrzeg.pl

Fort Gerharda www.fort-gerharda.pl


Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Baltic Fort Route ( Bałtycki Szlak Forteczny) www.bfr.pl

Fortissimo zrealizowano przy pomocy finansowej Gminy Miasto Kołobrzeg oraz Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne13-08-2010Krzywcza 1939: Męstwo, Odwaga, Zwycięstwo

12 września 2010 w Krzywczy (powiat przemyski, woj. podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja miejscowej bitwy, którą 13 września 1939 stoczyła w ramach wojny obronnej, 11. Karpacka Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. Bronisława Prugara - Ketlinga z Niemcami: 7. Dywizją Bawarską i częściami 2. Dywizji Górskiej.

Organizatorami widowiska w którym weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów i statystów będą Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Stowarzyszenie "W Dolinie Sanu", Urząd Gminy w Krzywczy i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Widowisko odbywać się będzie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Zygmunta Prugara-Ketlina, syna Generała 11 KDP.

Oprócz samej inscenizacji zostanie przeprowadzonych wiele innych działań, zwłaszcza wśród młodzieży, przypominających o bitwie pod Krzywczą 13 września 1939 r. W ramach projektu odbył się już Międzyszkolny Konkurs Historyczny "Wojenne losy mojej rodziny" mający na celu m.in. utrwalenie wiedzy historycznej na temat II wojny światowej, a zwłaszcza na terenie okolic Przemyśla, uczczenie rocznicy bitwy o Krzywczę oraz kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia.

Po inscenizacji organizatorzy zapraszają na piknik krzywiecki, w ramach którego będzie wiele atrakcji dla całej rodziny.

Zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego Mecenat 2010.

O szczegółach rekonstrukcji informować będziemy systematycznie. Obecnie zapraszamy do obejrzenia zwiastunów wrześniowego wydarzenia:06-08-2010List do Prezesa Rady Ministrów ws. poszerzenia granic Przemyśla

Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów


Mieszkańcy miasta Przemyśla działający w organizacjach społecznych:
ˇ Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla
ˇ Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K."
pragną zaprezentować swoje stanowisko w sprawie odrzucenia na posiedzeniu rządu wniosku samorządu miasta Przemyśla o przyłączenie do miasta sołectwa Krówniki. Niestety pomimo pozytywnego wyniku konsultacji wśród mieszkańców wsi oraz mieszkańców Przemyśla i sprzyjającej opinii wydanej przez Wojewodę Podkarpackiego, Rząd Pana Premiera nie wyraził akceptacji dla tego wniosku.

Z dużym zaskoczeniem zareagowaliśmy na decyzję rządu blokującą rozwój naszego miasta, czyli lepszych perspektyw dla jego obecnych i nowych mieszkańców. Miasto Przemyśl ma ograniczone możliwości udostępnienia atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów w obecnych granicach administracyjnych. Sołectwo Krówniki jest dobrze skomunikowane z główną drogą wyjazdową z Przemyśla, czyli drogą krajową nr 28 w kierunku przejścia granicznego w Medyce i posiada duży obszar, który mógłby być przeznaczony dla ewentualnych przedsiębiorców. Samorząd miasta od wielu lat podejmuje działania zmierzające do lepszego połączenia miasta z siecią dróg krajowych, co powinno przyciągnąć nowych inwestorów. W związku z tym rozpoczynana jest w tym roku budowa północno-wschodniej obwodnicy miasta. Jest to ogromny ciężar do udźwignięcia dla budżetu miasta biorąc pod uwagę wysokość dofinansowania ze środków zewnętrznych wynoszącą około 50% kosztów inwestycji w wysokości 330 mln zł. Gmina Miejska Przemyśl w bieżącym roku oddała do użytku most drogowy o zwiększonej nośności na rzece Wiar oraz rozpoczyna gruntowną modernizację ulicy dojazdowej do miejscowości Krówniki, co zdecydowanie polepszy połączenia drogowe tego sołectwa z centrum miasta i drogą krajową.

Zadania te mają zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną miasta poprzez lepsze udostępnienie komunikacyjne terenów inwestycyjnych, także w Krównikach, które mogłyby stać się dzielnicą miasta, w której będą lokalizowane nowe inwestycje generujące miejsca pracy. Gdyby miastu dano taką szansę rozwojową, na pewno ma większe możliwości organizacyjne i finansowe uzbrojenia terenów dla potencjalnych inwestorów niż Gmina Wiejska Przemyśl. Przy dużym bezrobociu panującym w naszym mieście i okolicznych gminach, każdy duży inwestor i nowe miejsca pracy są niezbędne dla rozwoju lokalnej społeczności, która w tym mieście pracuje, uczy się i robi zakupy. Są to także mieszkańcy okolicznych gmin wiejskich, którzy realizują swoje potrzeby życiowe w Przemyślu. Miasto i jego mieszkańcy wiążą, więc duże nadzieje z poszerzeniem granic miasta.

Inwestycje drogowe i większe możliwości miasta widzą także mieszkańcy Krównik. Mogło to także zadecydować o wyrażeniu przez nich pozytywnej opinii o woli przystąpienia do miasta. Prosimy, więc o uszanowanie zdania mieszkańców Krównik zaprezentowanego w demokratycznych konsultacjach społecznych, a także opinii przemyślan także popierających projekt powiększenia ich miasta. Wybór obywateli powinien być ważniejszy niż negatywna opinia urzędników samorządu gminy wiejskiej i powiatu.

Członkowie organizacji społecznych podpisujących się po tym pismem proszą Prezesa Rady Ministrów o zmianę decyzji rządu i zezwolenie na przyłączenie sołectwa Krówniki do miasta Przemyśla.

Prosimy o wsparcie działań Samorządu Przemyśla mających na celu rozwój gospodarczy miasta, a przez to polepszenie jakości życia jego mieszkańców. Mamy nadzieję, że obecny Rząd, który zmierza w swoich pracach do zwiększania rozwoju gospodarczego Polski wspomoże także rozwój naszego ukochanego miasta, z którym młodzi mieszkańcy wiążą swoją przyszłość. Prosimy, więc o wyrażenie zgody na przyłączenie sołectwa Krówniki do Gminy Miejskiej Przemyśl.

Z poważaniem
Członkowie stowarzyszeń
i mieszkańcy miasta PrzemyślaDo wiadomości:
- Prezydent Przemyśla
- Rada Miejska
- Media


W załączeniu prezentujemy zeskanowane pismo z podpisami członków obu stowarzyszeń: List do Premiera z podpisami.30-06-2010Konkurs "Kolorystyka autobusów miejskich"

Prezydent Miasta Przemyśla oraz Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Przemyślu wspólnie z Forum Rozwoju Przemyśla przedstawiają projekty w ramach konkursu "Kolorystyka autobusów miejskich". W dniach od 15 lipca do 15 sierpnia br. będzie można oddawać głosy na wybrany projekt.

Prace biorące udział w konkursie mona zobaczyć w artykule "Kolorystyka autobusów miejskich - decydująca tura wspólnie z UM, MZK i FRP" oraz na stronie Urzędu Miasta w artykule Konkurs "Kolorystyka autobusów miejskich".

Zapraszamy do zapoznania się z pracami konkursowymi i wzięcia udziału w głosowaniu. Zachęcamy do reklamowania konkursu wśród znajomych. Każdy głos się liczy.

__________________

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla zaprasza na www.frp.com.pl15-07-2010Konkurs na nowe malowanie autobusów MZK

Można już głosować w ankiecie "Kolorostyka autobusów miejskich" na projekt malowania autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Przemyślu. Ankieta do głosowania udostępniona jest od dnia 15 lipca do 15 sierpnia na specjalnie utworzonej przez Urząd Miasta stronie http://www.kolorystykaautobusow.pl/ . Można na bieżąco śledzić wyniki głosowania.

Na stronie zaprezentowanych jest 15 wzorów malowania przedstawionych przez:

Forum Rozwoju Przemyśla - 5 projektów;
Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Przemyślu - 4 projekty;
Stowarzyszenie Młody Przemyśl - 3 projekty;
Pana Łukasza Masłyka - 3 projekty

Celem ankiety jest uzyskanie opinii mieszkańców Przemyśla na temat najbardziej pożądanej kolorystyki miejskich autobusów. Jej organizatorem jest Miejski Zakład Komunikacji w Przemyślu przy współpracy z Urzędem Miasta Przemyśla i Stowarzyszeniem Forum Rozwoju Przemyśla

Prace można też zobaczyć na stronach współorganizatorów:

Urzędu Miasta - www.przemysl.pl
Miejskiego Zakładu Komunikacji - www.mzk.przemysl.pl
Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla - www.frp.com.pl

Przypominamy o celach akcji zainicjowanej przez Forum Rozwoju Przemyśla:
Ujednolicenie kolorystyki autobusów komunikacji miejskiej, która powinna być oryginalna i mogłaby stanowić wizytówkę przewoźnika i miasta. Szczegółowe powody zostały określone w artykule Pomalujmy przemyskie autobusy na stronie internetowej Stowarzyszenia. Promocja miejskiej komunikacji autobusowej jako środka komunikacji sprzyjającego zmniejszeniu ruchu ulicznego i emisji spalin, szczególnie w zabytkowej części miasta. Rozpowszechnienie kampanii reklamowej Miasto Turystyczne - Twierdza Przemyśl realizowanej przez Gminę Miejską Przemyśl, poprzez umieszczenie logo Miasta Turystycznego - Twierdza Przemyśl na ścianach autobusu.

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla gorąco zachęca do udziału w głosowaniu. Im większe zainteresowanie mieszkańców ankietą, tym większy jej obiektywizm i argumenty za wprowadzeniem w życie wyboru głosujących. Prosimy o rozpropagowanie idei konkursu i nakłanianie do udziału w głosowaniu jak największej ilości znajomych.30-06-2010Konkurs "Kolorystyka autobusów miejskich"

Prezydent Miasta Przemyśla oraz Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Przemyślu wspólnie z Forum Rozwoju Przemyśla przedstawiają projekty w ramach konkursu "Kolorystyka autobusów miejskich". W dniach od 15 lipca do 15 sierpnia br. będzie można oddawać głosy na wybrany projekt.

Prace biorące udział w konkursie mona zobaczyć w artykule "Kolorystyka autobusów miejskich - decydująca tura wspólnie z UM, MZK i FRP" oraz na stronie Urzędu Miasta w artykule Konkurs "Kolorystyka autobusów miejskich".

Zapraszamy do zapoznania się z pracami konkursowymi i wzięcia udziału w głosowaniu. Zachęcamy do reklamowania konkursu wśród znajomych. Każdy głos się liczy.

__________________

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla zaprasza na www.frp.com.pl20-06-2010VI Kołobrzeski Piknik Wojskowy i Służb Mundurowych 9-10 lipca 2010

Kołobrzeski Piknik Wojskowy i Służb Mundurowych to jedna z największych tego typu imprez w Polsce, podczas której uczestnicy mają możliwość poznać zarówno zabytki techniki wojskowej, historię oręża, jak i ofertę edukacyjną oraz wyposażenie Wojska Polskiego.

Piknik ma charakter otwarty. Uczestnictwo w pikniku jest całkowicie darmowe. Impreza adresowana jest nie tylko do pasjonatów militariów i kolekcjonerów. Uczestniczą w niej całe rodziny.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: stanowiska promocyjno - wystawiennicze Muzeum Oręża Polskiego, różnych formacji Wojska Polskiego oraz służb mundurowych: Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej; stanowiska historyczne i kolekcjonerskie, pokazy sprzętu pancernego i opancerzonego Wojsk Lądowych oraz pokazy samolotów odrzutowych Sił Powietrznych, spektakl historyczny, parady pojazdów historycznych, rekonstrukcje, pokazy sztuki walk, konkursy dla najmłodszych oraz koncerty.

Ideą Pikniku jest przede wszystkim promocja postaw patriotycznych oraz historii miasta Kołobrzeg poprzez programy edukacyjne, prezentację wyposażenia wojskowego, imprezy integracyjne i pokazy zabytków związanych z historią oręża polskiego.

Od 6 lat organizatorzy starają się wzbogacać program: przeloty samolotów odrzutowych SU22, wystawy tematyczne, rekonstrukcje historyczne, turnieje strzeleckie, unikatowe pojazdy wojskowe. To wszystko w atmosferze rodzinnego festynu z nieodłączną kuchnią wojskową.

Kołobrzeski Piknik odbywa się na terenie 40 hektarowego byłego poligonu, w siedzibie Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion, we wschodniej części miasta (ul. Koszalińska)

W 2010 r. Piknik został zaliczony do markowych produktów turystycznych Województwa Zachodniopomorskiego, promujących ochronę techniki wojskowej, edukację historyczną oraz upowszechnianie historii oręża polskiego.PROGRAM

Siły Powietrzne

- przeloty wojskowych samolotów odrzutowych SU22 - w ramach lotów szkolnych 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina na niskim pułapie

- stoisko prezentacyjne sprzętu lotniczego, stoisko sprzedaży drobnych upominków związanych z Siłami Powietrznymi

- punkt informacyjny dla zainteresowanych służbą w Lotnictwie Wojskowym

- koncert oraz pokazy musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Sił Powietrznych


Marynarka Wojenna

- prezentacja okrętu bojowego w kołobrzeskim porcie

- prezentacja sprzętu saperskiego i pokazy patrolu saperskiego Marynarki Wojennej

- prezentacja sprzętu i pokazy w wykonaniu zespołu ratownictwa chemicznego 30 kompanii Chemicznej Marynarki Wojennej

- koncert w wykonaniu orkiestry Marynarki Wojennej ze Świnoujścia

- punkt informacyjny dla zainteresowanych służbą w Marynarce Wojennej


Wojska Lądowe

- udział 3 Plutonu Zmechanizowanego 7 Brygady Obrony Wybrzeża z Trzebiatowa - prezentacja możliwości bojowych wozów piechoty - w ramach ćwiczeń, prezentacja sprzętu i indywidualnego wyposażenia żołnierzy plutonu zmechanizowanego

- udział 8 Batalionu Remontowego z Kołobrzegu - udział żołnierzy w pozoracji pola walki, prezentacja sprzętu, dynamiczny pokaz ewakuacji sprzętu z pola walki

- udział 78 Pułku Rakietowego Obrony Wybrzeża z Mrzeżyna - prezentacja zestawów przeciwlotniczych

- punkt informacyjny dla zainteresowanych służbą w Wojskach Lądowych


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

- prezentacja historycznego sprzętu ciężkiego Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, stoisko promocyjne, prezentacja oferty muzeum

- wystawa zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego "Czas Patriotów" poświęcona m.in. dowódcom: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej poległym w katastrofie pod Smoleńskiem


Straż Graniczna

- pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Granicznej m.in. "szengenbus", pojazdy obserwacyjne, sprzęt specjalistyczny do wykrywania narkotyków

- pokazy w wykonaniu instruktorów szkolących pluton specjalny Straży Granicznej - walka wręcz , elementy samoobrony

- pokaz udzielania pierwszej pomocy

- pokaz tresury psa tropiącego

- prezentacja jednostek pływających Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w kołobrzeskim porcie

- punkty informacyjne dla zainteresowanych służbą w Straży Granicznej


Policja

- prezentacja sprzętu na wyposażeniu Powiatowej Komendy Policji w Kołobrzegu m.in. sprzęt do wykrywania zabezpieczania śladów przestępstw

- punkt informacyjny dla zainteresowanych służbą w Policji


Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

- punkt poboru krwi od honorowych dawców zorganizowany przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa


Izba Celna

- prezentacja sprzętu Wydziału Zwalczania Przestępczości w Szczecinie m.in. endoskopów, wykrywaczy przemytu, prześwietlaczy bagażu, mobilne urządzenia RTG


Straż Pożarna

- prezentacja ciężkiego sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Kołobrzegu i Białogardu

- punkt informacyjny zainteresowanych służbą w Straży Pożarnej


Przez dwa dni Pikniku zapraszamy do udziału w programie:

- przedstawienie zakresu działań, struktury oraz historii poszczególnych jednostek biorących udział w Pikniku

- dynamiczne pokazy pozoracji pola walki w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych

- spektakle historyczne w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych z udziałem cywilnych materiałów pirotechnicznych

- loty śmigłowca i udział w pokazach

- przejazd pojazdów wojskowych ulicami Kołobrzegu

- inscenizacja historycznego obozu wojów Bolesława Chrobrego oraz pokazy walk

- turniej strzelecki o puchar Prezydenta Miasta Kołobrzeg

- drużynowy turniej sportów siłowych poszczególnych formacji wojskowych i służb mundurowych o puchar Starosty Kołobrzeskiego

- pokazy statycznych i latających modeli samolotów

- wystawy historycznych zbiorów kolekcjonerskich o tematyce wojskowej

- spotkanie kolekcjonerów i miłośników historycznych i współczesnych pojazdów wojskowych oraz sprzętu

- gastronomia wojskowa

- konkursy i konkurencje dla dzieci i dorosłych o tematyce wojskowej (wiedza i sprawności wojskowe).


Informacje o pikniku: www.piknikwojskowy.pl i www.muzeum.kolobrzeg.pl06-05-2010Polacy we Lwowie proszą o poparcie!

Nie oddamy kościoła Marii Magdaleny we Lwowie!

Decyzją Rady Miasta Lwowa, z 11 marca 2010 r. kościół św. Marii Magdaleny, znajdujący się przy ul. Bandery 8, został na 20 lat przekazany do dyspozycji sali muzyki organowej i kameralnej we Lwowie, na zasadach nieodpłatnego wynajmu. Nie zostały uwzględnione potrzeby rzymskokatolickiej wspólnoty parafialnej i wieloletnie starania o zwrot lub korzystanie na równoprawnych warunkach ze swojej prawowitej własności.

Od roku 2001 w kościele św. Marii Magdaleny są odprawiane nabożeństwa. Centralne przejście do ołtarza jest zastawione ławkami, których nie można przesuwać, ponieważ niszczy to, zdaniem dyrekcji, posadzkę. Wspólnota nie może korzystać z centralnego wejścia do kościoła, które jest zamurowane. Parafia nie może korzystać z kościelnych organów. Po każdej Mszy św. ksiądz wynosi z kościoła Najświętszy Sakrament do samochodu, by zawieźć go w bezpieczne miejsce. Zasadniczym punktem argumentacji władz w sporze ze wspólnotą parafialną jest znaczenie organów, znajdujących się w kościele dla kulturalnego życia miasta.

Wyposażenie kościoła - ołtarze boczne, obrazy, rzeźby, konfesjonały, klęczniki, ławki przejęte zostały przez władze: częściowo zostały zniszczone, część stanowi wyposażenie muzeów. Baptyserium z freskami Jana Henryka Rosena zamieniono na... toaletę, cenne freski zamalowano. Wieże kościelne pozbawiono krzyży, z przykościelnego placu usunięto figurę Matki Bożej. Jedyną pozostałością po dawnej świetności kościoła jest ołtarz główny i epitafia ze zniszczonymi elementami dekoracyjnymi.

Uważamy, że decyzja Rady Miejskiej Lwowa, podjęta w czasie trwającego procesu sądowego, dotyczącego sprawy kościoła Marii Magdaleny, jest ze strony władz miasta próbą stworzenia faktów dokonanych.

My, parafianie kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie zwracamy się z apelem o poparcie naszych starań zmierzających do odzyskania odebranej nam świątyni i traktowanie nas według praw przysługującym wszystkim obywatelom demokratycznego państwa ukraińskiego.
Ks. proboszcz i parafianie kościoła pw. Marii Magdaleny we Lwowie
(łącznie 496 podpisów)

Informacja o kościele św Marii Magdaleny we Lwowie
Rzymskokatolicki kościół pw. św. Marii Magdaleny wybudowano we Lwowie w XVII wieku wg projektu Wojciecha Kielara i Jana Godnego. Fundatorką świątyni (obecnie najstarsza część świątyni stanowi prezbiterium) w roku 1600 była Anna Pstrokońska. Świątynię rozbudowano wg projektu Macieja Urbanika pod koniec wieku XVII przez zakon oo. Dominikanów. Dominikanie byli gospodarzami kościoła i klasztoru do momentu kasaty józefińskiej. W 1784 roku klasztor przeszedł na własność Państwowego Funduszu Religijnego. Fundusz odsprzedał zabudowania galicyjskiemu Funduszowi Policyjnemu w roku 1841.

W klasztorze urządzono dom poprawy i pracy przymusowej, później przekształcony na więzienie dla kobiet. Kościół natomiast oddano do dyspozycji Archidiecezji Lwowskiej - pełnił funkcję kościoła parafialnego. Ponieważ gmachy klasztorne były zajęte przez władze austriackie, obok kościoła wybudowano plebanię.

Kościół pełnił funkcje sakralne do roku 1945. Po ekspatriacji ze Lwowa duchowieństwa i wiernych, świątynia przez pewien czas była zamknięta. Otwarta ponownie w 1946 r., była czynna do października 1962 r. Kolejno posługę kapłańską sprawowali w kościele ks. ppłk Zygmunt Truszkowski (1876-1949), o. Marcin Karaś (1910-2003), o. Rafał Kiernicki OFM Conv (1912-1995), ks. prałat Zygmunt Hałuniewicz (1889-1974). W marcu 1962 ks. Hałuniewicz otrzymał zakaz celebrowania nabożeństw. Parafię udało się utrzymać do października tegoż roku. W świątyni przekazanej Politechnice Lwowskiej urządzono klub młodzieżowy, a następnie salę organową, funkcjonującą do chwili obecnej.


Dziękujemy za podpisanie listu.
http://www.warsztatyidei.pl/petycje/...-poparcie.html
warsztatyidei.pl05-05-2010Podziękowanie z Gniezna

Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Księdza Majora Mateusza Zabłockiego składa podziękowanie Przemyskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej X.D.O.K za udostępnienie filmu "Na nieludzką ziemię". Jesteśmy pod wielkim wrażaniem rekonstrukcji deportacji Polaków w głąb ZSRR z 1940 roku.

Film wzbudził wiele emocji, które pozwoliły poznać i poczuć historię związaną z martyrologią naszego narodu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia a szczególnie dzieciom za doskonałe odebranie i przekazanie rzeczywistości tamtych wydarzeń. Postaramy się za pomocą filmu upowszechnić pamięć o Golgocie Wschodu.

Za otwartość serca i patriotyzm dziękujemy Panu Prezesowi Mirosławowi Majkowskiemu. Życzymy wielu sukcesów w pracy Stowarzyszenia dla dobra naszej Ojczyzny Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej.


Dyrektor szkoły
Jarosław Piotrowski

Organizatorzy:
Hanna Kwaśniewska
Urszula Romanowska
Irmina Kosmala

Patron honorowy uroczystości 70. deportacji Polaków i zbrodni katyńskiej
Poseł RP Zbigniew Dolata PiS28-04-2010Podziękowanie za płytę z widowiskiem

Bardzo dziękuję za przysłanie płyty o którą w imieniu szkoły w Zakliczynie prosiłem. Dzieciaki ogladały to z zapartym tchem.

Będę sie powtarzał, ale nie umiem inaczej wyrazić uznania dla waszej działalnosci. To co robicie jest wspaniałe. To jest ten prawdziwy patriotyzm i jezeli mamy nim zaszczepić młode pokolenie - to własnie tego typu działaniami.

A Ci, o których jest to widowisko - z pewnoscią z dumą i wdziecznością patrzą na was tam z góry i błogosławią wam za pamięć - którą jesteśmy i tak bardzo winni.

Niech wam Bóg błogosławi.

Adam Pyrek.20-04-2010Pilna prośba do uczestników akcji Przypomnijmy o Rotmistrzu

Szanowni Państwo,

zwracam się do Was w bardzo ważnej i pilnej sprawie.

Rozstrzygnięcie AFET, o którym pisałem:

http://mementomori.salon24.pl/170871,sprawa-pileckiego-w-zawieszeniu

..ma się odbyć w przyszłym tygodniu: 27 lub 28 kwietnia. Inaczej mówiąc, mamy tydzień czasu na postaranie się o lobbing w PE.

Chciałbym otóż prosić Was o przesłanie do wszystkich ( ! ) polskich europosłów emaila treści podobnej do poniższego wzoru. (Jeśli bylibyście gotowi to uczynić, dla ułatwienia mogę przesłać zebrane adresy emailowe polskich europosłów. Proszę tylko o deklarację)

Chodzi przy tym o to, aby podobny do poniższego list wpłynął do polskich europosłów z wielu adresów - od wielu instytucji i wielu osób. Jak wiadomo, zbiorową prośbę w tej sprawie, czyli naszą petycję z września ubiegłego roku podpisało już ponad 700 osób. Tym razem chodzi o co innego: nasi eurodeputowani muszą przekonać się, że dziś, w tej bardzo szczególnej dla Narodu chwili, konkretni ludzie, konkretne instytucje proszą ich - europosłów - o bardzo konkretne działania, których przy tym odkładać nie można.

Czekam na Wasz odzew.

Łączę ukłony,

Michał Tyrpa

Oto projekt emaila, o którego wysyłanie zwracam się do uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu":


Posłanki i Posłowie RP do Parlamentu Europejskiego

Ja niżej podpisany (albo: Stowarzyszenie... czy Fundacja... Portal... ) jestem uczestnikiem (lub: jest uczestnikiem) zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. przez Fundację Paradis Judaeorum, akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Dokumentacja pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com

Zasadniczym celem naszej inicjatywy jest ustanowienie 25 maja - rocznicy zamordowania ś.p. Rotmistrza Witolda Pileckiego - Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W tym szczególnym dla Polski czasie, możemy i powinniśmy w sposób szczególny zadbać o sprawy naprawdę ważne. Sprawy, których doniosłość przekracza podziały polityczne.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, 27 lub 28 kwietnia b.r. prezydium Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego AFET podejmie decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia rekomendacji projektowi Zalecenia dla Rady Europejskiej w sprawie ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W tej bardzo konkretnej kwestii wiele zależy od postawy każdej i każdego z polskich Posłanek i Posłów do Parlamentu Europejskiego.

W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji, jaką kierował do Państwa w tej sprawie Michał Tyrpa - prezes Fundacji Paradis Judaeorum, proszę (albo: prosimy) o odpowiedź na pytanie:

Czy w najbliższych dniach, tzn. przed 27 kwietnia b.r. gotowi są Państwo dołożyć starań, aby zwiększyć szanse pozytywnego zaopiniowania przez prezydium AFET, projektu ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Czy w tej sprawie można liczyć na każdą Posłankę i każdego Posła Rzeczypospolitej Polskiej do Parlamentu Europejskiego?

Proszę o odpowiedź.

Z poważaniem,

... [podpis i adres]Uwaga! Osoby, które chcą otrzymać listę adresów e-mail`owych do polskich europosłów niech odezwą się do mnie na adres kiks.przemysl@interia.pl .10-04-2010Kolejna tragedia katyńska

ŻADNE SŁOWA NIE WYRAŻĄ BÓLU JAKI CZUJEMY PO TEJ TRAGICZNEJ KATASTROFIE. 70 LAT TEMU W TYM MIEJSCU ZGINĄL KWIAT POLSKIEGO NARODU. DZIŚ PO RAZ KOLEJNY ODESZLI CI NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWI.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!!!!!!!!!!!!!!04-04-201070. rocznica mordu

04.04.1940 roku w lesie katyńskim pierwsi polscy oficerowie wzięci do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną zostali zamordowani strzałem w tył głowy przez oprawców z NKWD. Przez cały najbliższy miesiąc zwożeni byli doń najlepsi synowie narodu polskiego, NASI BRACIA i w bestialski sposób mordowani z rozkazu Stalina. Doprowadzani na brzeg dołów śmierci mordowani strzałem w potylicę. Co czuli widząc przed sobą tysiące swoich towarzyszy niedoli? Tego nie dowiemy się juz nigdy. Ale jednego jesteśmy pewni. Zginęli dlatego, że do końca wierni byli Rzeczypospolitej, do końca byli patriotami gotowymi oddać życie za Polskę. Wielu z nich miało powiązane dłonie, wielu z nich stawiało opór. Do samego końca, jak przystaje najlepszym synom tej ziemi. Naszej ziemi. Polski!

Cześć Ich Pamięci!!!!

Hańba i potępienie oprawcom!!!!02-04-2010Świątecznych świąt!

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzę wszystkim czytelnikom i użytkownikom naszej strony wszelkiej pomyślności, pogody ducha, zdrowia i spokoju.

Mirosław Majkowski20-03-2010Podziękowania od Sybiraków

Otrzymaliśmy pisemne podziękowania od Zofii Garczyńskiej, prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków oraz Jerzego Rożko, prezesa zarządu przemyskiego oddziału Związku Sybiraków, za zorganizowanie obchodów 70. rocznicy deprotacji obywateli Polski w głąb ZSRR.
15-03-2010Pozew za niedziałający telebim

Przemyskie Centrum Kulturalne skierowało do sądu pozew przeciwko Agencji Artystycznej PROART z Chorzowa.

Centrum Kulturalne w Przemyślu domaga się 130 tysięcy złotych (70 tys. zł na rzecz Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." oraz 60 tys. zł na rzecz Centrum Kulturalnego) odszkodowania oraz przeprosin w mediach za zaniedbania podczas widowiska "Na nieludzką ziemię".

28 lutego podczas inscenizacji z okazji 70. rocznicy deportacji na Sybir, na telebimie nie pokazał się obraz, przez co wielotysięczna publiczność nie obejrzała scen wcześniej zarejestrowanych przez TVP.

Dyrekcja Centrum Kulturalnego w Przemyślu na początku marca wystosowała pismo do Agencji z żądaniem zadośćuczynienia, ponieważ odpowiedź nie nadeszła, sprawa została skierowana do sądu.08-03-2010Zapraszamy na dokument filmowy

Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
03-03-2010Oświadczenie

Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K, wyrażają głębokie ubolewanie z faktu wielkich niedogodności w odbiorze wizualnym rekonstrukcji historyczno-teatralnej "Wywózki na Sybir - NA NIELUDZKĄ ZIEMIĘ", dla tak dużej liczby Widzów, którzy zaszczycili Nas swoją obecnością 28 II br.

Pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację z nieuruchomieniem telebimu podczas ww. przedsięwzięcia ponosi wykonawca usługi - AGENCJA ARTYSTYCZNA PROART z Chorzowa.

Powyższa sytuacja wymogła na organizatorach nagłą zmianę całego scenariusza widowiska, w tym nie wyemitowania wcześniej przygotowanego materiału filmowego stanowiącego integralną część widowiska a w konsekwencji znaczne zubożenie atrakcyjności zwłaszcza w odbiorze dla Widzów.

8 miesięczne przygotowania, w trakcie których została wykonana ogromna praca całego sztabu ludzi - bardzo często kosztem własnego czasu i swoich rodzin - została w znaczny sposób umniejszona poprzez nieodpowiedzialność kilku osób. Jest to sytuacja wielce nieodpowiedzialna a dla Nas bardzo krzywdząca.

Wobec powyższego postanowiliśmy wystosować do AGENCJI ARTYSTYCZNEJ PROART Z Chorzowa Przedsądowe Wezwanie do zapłaty ZADOŚUCZYNIENIA finansowego na rzecz Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz ODSZKODOWANIA finansowego na rzecz Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Ponadto wezwaliśmy do zamieszczenia odpowiednich przeprosin dla widzów i organizatorów za zaistniałą sytuację w mass-mediach sprawujących patronat medialny nad Naszymi Uroczystościami.

Pragniemy bardzo gorąco Podziękować Wszystkim Państwu, którzy byli z Nami w tym szczególnym dniu, a także za wiele ciepłych słów w setkach telefonów czy e-maili jakie otrzymaliśmy - to one dają nam wielką radość ze spełnionego obowiązku przypomnienia o wielkiej tragedii setek tysięcy Naszych Rodaków wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Szanowni Państwo, zapraszamy gorąco do oglądania TVP Rzeszów - 13 marca br. (sobota) o godz. 18.00 (po wydaniu Aktualności) oraz 5 kwietnia br. (II dzień Świąt Wielkanocnych) również o godz. 18.00 (po wydaniu Aktualności), na emisję dokumentu filmowego "Wywózki na Sybir - NA NIELUDZKĄ ZIEMIĘ. Przemyśl, 10 II 1940 - 2010.", będącego pełną relacją z rekonstrukcji historyczno-teatralnej jaka miała miejsce w Przemyślu 28 II 2010r., w ramach uroczystości 70. Rocznicy Deportacji na Sybir.25-02-2010Informacja dla akredytowanych fotografów

Identyfikatory będą wydawane:
- piątek (26.02.) od godz. 8 do 16 w Centrum Kulturalnym w pokoju nr 29 (Biblioteka);
- sobota (27.02.) od godz. 8 do 12 w Centrum Kulturalnym w pokoju nr 29 (Biblioteka), od godz. 14 do 16 na placu rekonstrukcyjnym, obok stanowiska akustyków (ul. Mickiewicza 29);
- niedziela (28.02.) od godz. 11 do 16 na placu rekonstrukcyjnym, obok stanowiska akustyków (ul. Mickiewicza 29).

Stowarzyszenie zwraca się z prośbą do fotografów o przesłanie zdjęć z inscenizacji lub podanie linku do strony ze zdjęciami na adres kiks.przemysl@interia.pl, w celu zamieszczenia ich na naszej stronie.24-02-2010Lista akredytowanych fotografów

Akredytację na inscenizację historyczną otrzymali: Tadeusz Batowski, Marek Krasowski, Łukasz Mendychowski, Mateusz Piotrowski, Łukasz Solski, Roman Walat, Norbert Ziętal, Franciszek Trociński*, Dariusz Palusiński*, Łukasz Brzeziński*, Jarosław Piasecki*, Wojciech Górski*, Marcin Mituś*, Grzegorz Adamus*, Jakub Kotowicz*, Agnieszka Szafirska*, Piotr Zając*, Grzegorz Karnas*, Krzysztof Cichoń*, Jerzy Bronicki*, Paweł Bugira, Dariusz Hop*, Krzysztof Grymulek*, Adam Podulka*.

Osoby oznaczone gwiazdką proszone są o przesłanie swojego numeru PESEL na adres: akredytacje@psrh.webfabryka.pl .

Identyfikatory dla osób, które otrzymały akredytację, będą rozdawane w sobotę oraz niedzielę. O szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie.21-02-2010Uwaga! Utrudnienia w ruchu drogowym w dniu inscenizacji

W związku z organizacją plenerowego widowiska historyczno-teatralnego pt. "Na nieludzką ziemię" - 70. rocznica deportacji Polaków na Sybir, informujemy, że w dniu 28 lutego br. w godzinach od 15:30 do 18:30 wyłączona będzie z ruchu ul. Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z Placem Legionów oraz ul. Konarskiego.

Osoby niepełnosprawne informujemy, że najbliżej placu rekonstrukcji znajdują sie parkingi przy supermarkecie Biedronka (ul. Dworskiego) oraz na Placu Legionów (przy dworcu PKP). Ponadto budynek Centrum Kulturalnego przy ul. Konarskiego 9 posiada, jako nieliczny w Przemyślu, windy i ubikacje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Przemyślan prosimy o przybycie na rekonstrukcję pieszo, ewentualnie o pozostawienie samochodów na parkingach przy ul. Sportowej bądź Placu Rybim.
19-02-2010Specjalny film przygotowany przez rzeszowski IPN
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
16-02-2010Obchody 70. rocznicy tuż, tuż

28 lutego 2010 r. uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 w Bazylice Archikatedralnej Mszą święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika, podczas której homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski.

Następnie obchody przeniosą się na Plac Legionów. Tam, przed dworcem głównym PKP, o godz. 15:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie "Dzwonu Sybiraka".

Główna część projektu - plenerowe widowisko teatralno-historyczne pt. "Na nieludzką ziemię" - rozpocznie się o godzinie 16:30 na bocznicy kolejowej przy ul. Mickiewicza 29.

W inscenizacji wystąpi ponad pół tysiąca statystów i aktorów, w tym z Polskiego Teatru we Lwowie, przemyskiego Teatru Fredreum i Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa. Ponadto w widowisku weźmie udział autentyczny pociąg z wagonami z lat 30-tych, sprowadzony specjalnie ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Widowisko będzie się składało z kilku scen. Dwie pierwsze zostaną nagrane wcześniej i w dniu rekonstrukcji odtworzone na telebimach. Przedstawią one rewizję w jednym z domów i aresztowanie jego mieszkańców przez NKWD.

Następnie ludzie będą prowadzeni na bocznicę kolejową przy ul. Mickiewicza, na którą wjedzie skład wagonów ciągnięty przez parowóz z czerwoną gwiazdą na przedzie.
W trakcie scen rozgrywanych na rampie nie zabraknie elementów wzruszających. Jak choćby śpiewanie przez deportowanych pieśni patriotycznej czy też scena z małym chłopcem, który przyniósł bułki dla głodujących w wagonach, a którego z zimna krwią zastrzelił funkcjonariusz NKWD.

Organizatorami obchodów są: Centrum Kulturalne w Przemyślu - wojewódzka instytucja kultury, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Marszałek Województwa Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie.

Patronat medialny sprawują: TVP Historia, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna "Nowiny", "Życie Podkarpackie", "Głos znad Sanu", portal historii ożywionej dobroni.pl.10-02-2010Zapalili znicze zesłańcom

10 lutego 2010 r., ku pamięci wywiezionym na nieludzką ziemię, na stacji kolejowej Przemyśl Bakończyce zapłonęły setki zniczy ułożone w napis "10 II 1940 - 2010" oraz odmówiono modlitwę za tych którzy nie wrócili z zesłania. W uroczystości wzięli udział m.in. Sybiracy, Kresowianie, a członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. wystąpili w mundurach Wojska Polskiego z września 1939 r. oraz partyzanckich.

Akcję poprzedziło otwarcie w holu dworca głównego PKP wystawy pt. "Zesłańcy, Sybiracy, Deportowani", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Uroczystości zorganizowały Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu.03-02-2010Pierwsza odsłona obchodów

Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu zapraszają 10 lutego o godzinie 16:00 na akcję "Zapal znicz wywiezionym na nieludzką ziemię", upamiętniającą pierwszą deportację ludności polskiej na Syberię.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Przemyśla i nie tylko, aby w ten dzień przyszli ze zniczem, świeczką i zapalili je w milczeniu na starej stacji kolejowej Przemyśl-Bakończyce przy ul. Nestora (pomiędzy ul. Dworskiego a wiaduktem drogowym w ciągu ulicy T. Zana) ku czci wszystkich tych, którzy zostali wywiezieni na nieludzką ziemię.

Akcja "Zapal znicz wywiezionym na nieludzką ziemię" odbędzie się dokładnie w 70. rocznicę pierwszej fali wywózek obywateli Polski w głąb ZSRR, która nastąpiła 10 lutego 1940 r., właśnie ze stacji kolejowej na Bakończycach. Podczas okupacji sowieckiej ze wschodnich terenów Rzeczpospolitej w masowych deportacjach wywieziono setki tysięcy obywateli polskich na syberyjską tajgę i stepy Kazachstanu, a obecnie Przemyśl jest jedynym większym miastem w tej części Polski skąd Sowieci wywozili naszych rodaków.

Akcję poprzedzi otwarcie o godz. 14:00 w holu dworca głównego PKP (pl. Legionów) wystawy pt. "Zesłańcy, Sybiracy, Deportowani", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

"Zapal znicz wywiezionym na nieludzką ziemię" jest częścią obchodów 70-tej rocznicy wywózek obywateli Polski na Sybir, nad którymi patronat honorowy objął Prezydent RP Lech Kaczyński, a których kulminacja nastąpi 28 lutego.
18-01-2010Akcja znicz

10 lutego o godzinie 16:00 Centrum Kulturalne, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu są organizatorami akcji upamiętniającej pierwszą deportację ludności polskiej na Syberię.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Przemyśla, gmin, powiatów, aby w ten dzień przyszli ze zniczem, świeczką i zapalili w milczeniu na starej stacji kolejowej na Bakończycach (pomiędzy ulicą Dworskiego a wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Zana) ku czci wszystkich tych, którzy zostali wywiezieni na nieludzką ziemię.

Nie bądź obojętny! Powiadom najbliższych, znajomych! Niech tysiące zniczy zapłonie w tym szczególnym miejscu!13-01-2010Drugie spotkanie ze statystami

1 lutego (poniedziałek) o godz. 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego odbędzie się drugie spotkanie ze statystami. Prosimy przyjść w strojach w których będziecie występować, celem weryfikacji wyglądu. Można przyjść również z tobołkami, walizkami itp.01-01-2010Garść informacji

- Będzie sektor dla fotoreporterów z ograniczoną liczbą miejsc i identyfikatorami. Tym razem postaramy się, aby odpowiedzialne za porządek służby dopilnowały, aby nie znalazł się tam nikt nie powołany. Niedługo podamy szczegóły.
- W skład komitetu honorowego wchodzą: Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prezes IPN Janusz Kurtyka, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Minister do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, czekamy jeszcze na Ministra Infrastruktury.
- Na początku lutego odbędzie się w CK drugie spotkanie ze statystami, już w ubiorach z epoki, w celu doszlifowania szczegółów stroju.

Jednocześnie przypominamy, że osoby pragnące wystąpić w inscenizacji proszone są o kontakt z koordynatorem ludności cywilnej: Janusz Łukasiewicz, tel. 604 385 795, e-mail lukasz_63@op.pl . Po więcej informacji kliknij w baner.
<<< powrót