29-11-2014"Nie zapominaj ofiary męstwa, które tu złożył młodzieży kwiat"
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
25-11-2014Oświadczenie

Szanowni Mieszkańcy Przemyśla,

pragnąc na wstępie podziękować Państwu za oddane na mnie i nasz komitet wyborczy głosy w ostatnich wyborach deklaruję, że nasza walka o rozwój Przemyśla będzie w dalszym ciągu kontynuowana. Dołożymy wszelkich starań by dalszą pracą społeczną zmieniać miasto i jego otoczenie.

Chciałbym zająć przede wszystkim stanowisko co do kwestii II tury wyborów w Przemyślu i ewentualnego poparcia jednego z kandydatów ubiegających się o stanowisko Prezydenta Miasta Przemyśla. Szanowni Państwo, udzielę oficjalnego poparcia każdemu kandydatowi, który w mojej ocenie będzie gwarantem dbałości o polskie interesy w Przemyślu oraz gwarantem rozwoju gospodarczego w naszym mieście. Nie mam takiej pewności wobec obydwu kandydatów więc nie poprę oficjalnie żadnego z nich. Nie widząc takich gwarancji nie mam też prawa sugerować swoim wyborcom dokonywania jakiegokolwiek wyboru. Mój elektorat to ludzie, którzy oddali na mnie swój głos dokonując świadomego wyboru, dlatego ufam, że każda ich decyzja będzie głęboko przemyślana i słuszna.

Chciałbym w swoim oświadczeniu zwrócić się także bezpośrednio do kandydatów Roberta Chomy i Wojciecha Błachowicza. Jeżeli Panowie twierdzicie, że widzicie przestrzeń do współpracy ze mną i naszym środowiskiem, jeżeli prawdą jest, że doceniacie to co robimy i chcielibyście współpracować ze mną, z nami w przyszłości to oświadczam, że zarówno ja jak i nasze środowisko jesteśmy otwarci na współpracę i deklarujemy chęć pracy na rzecz dobra miasta. Jeżeli macie nam coś do zaoferowania to zaoferujcie. ALE PO WYBORACH! Tak będzie uczciwie.

Chciałbym się odnieść na końcu do grafiki sugerującej moje wsparcie dla jednego z kandydatów umieszczonej na profilu jednego z komitetów, który oficjalnie poparł pana Błachowicza. Umieszczenie tej grafiki bez mojej zgody i konsultacji ze mną jest zwykłym chamstwem i próbą manipulacji wyborczej i świadczy wyłącznie o poziomie jej twórców.


Mirosław Majkowski24-11-2014Medal dla Mirosława Majkowskiego

W dniu 22.11.2014 roku w Warszawie w Galerii Porczyńskich medalem Polonia Mater Nostra Est przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego został odznaczony Mirosław Majkowski, za zasługi dla Narodu i Państwa Polskiego.

Laurem do medalu Polonia Mater Nostra Est odznaczony został Andrzej Zapałowski.

Złotym Laurem do medalu Polonia Mater Nostra Est odznaczony został także sztandar Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich trzymany podczas uroczystości nadania przez Prezesa Stowarzyszenia Stanisława Żółkiewicza.
19-10-2014Apel patriotyczny

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko dał w twarz narodowi polskiemu, ustanawiając dzień powstania zbrodniczej UPA świętem państwowym. Wierni mu propagandziści, także ci z Polski, próbują przy tym wmówić europejskiej opinii publicznej, że wybór daty 14 października to nie gloryfikacja morderców Polaków, Żydów, Ormian, Czechów i sprawiedliwych Ukraińców, ale - uwaga! - chęć oddania czci Matce Bożej. Tak jakby Europa była ślepa i nie widziała, że w tym dniu od lat ulicami ukraińskich miast przechodzą nie religijne procesje z ikonami, ale faszystowskie marsze z pochodniami i czerwono-czarnymi flagami oraz portretami Stepana Bandery, który organizował zabójstwo m.in. polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.

Przeciwko takim działaniom Petro Poroszenki i jego popleczników Rodziny Pomordowanych przez UPA i SS Galizien, wsparte przez środowiska kresowe i patriotyczne, rozpoczynają ogólnopolską akcję protestacyjną. Jej kulminacją będą protesty w czwartek 23 października o godz. 17.00, w ramach który m.in. pikietowane będą ukraińskie placówki dyplomatyczne.

Informacje będą systematycznie podawana na patriotycznych portalach internetowych oraz pod linkiem: https://www.facebook.com/events/793631067361156/?context=create&previousaction=create&source=49&sid_create=826349475#

Rozpowszechnij i przyjdź!


Zapraszamy wszystkich mieszkańców Przemyśla i okolic na pikietę przeciw gloryfikacji OUN UPA i SS Galizien. Pikieta odbędzie się 23.10. (czwartek) o godz. 17.00 pod konsulatem honorowym w Przemyślu (ul Nestora 8).19-09-2014Widowisko historyczno - teatralne "Burza"
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowaniaPARTNER WYDARZENIA:
01-09-201475. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
11-08-2014Podziękowania po rekonstrukcji

Intensywne przygotowania, ciężka praca i widowisko doszło do skutku po wielu perturbacjach.

Chciałem na początku przeprosić wszystkich tych, którzy nie mieli zbyt dobrego widoku na pole rekonstrukcji, dlatego staraliśmy się zrekompensować to dwoma telebimami. Niestety nigdy nie uda się zadowolić wszystkich, a wbrew pozorom w Twierdzy Przemyśl jest bardzo ciężko o teren, który spełniłby wszystkie wymogi jeśli chodzi o potrzebną powierzchnię, drogi dojazdowe i ewakuacyjne, scenografię i przede wszystko - bezpieczeństwo dla widzów i rekonstruktorów. Z uwagi na dużą ilość pirotechniki i silnych ładunków benzynowych nie mogliśmy też przesunąć strefy dla widzów. Proszę o zrozumienie.

Chciałem podziękować wszystkim moim przyjaciołom z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., którzy mieli swój ogromny wkład w tworzenie tego widowiska. Benedek, Adam, Bombel, Bigos, Mucha, Istvan, Świeży, Marecki, Zbyszek, Edyta, Zofia, Futro, Rafaello, Doktor, Kleksio, Zgred. Jesteście WIELCY i bez Was nie byłoby to możliwe.

Dziękuję Łukaszowi Kiks Kisielicy za wspaniały dobór utworów. Jesteś niezastąpiony.

Kamilowi Niklewiczowi i Piotrowi Słabemu z PARR za wszelką pomoc i ogarnięcie całej papierologii.

Wójtowi Gminy Przemyśl Witoldowi Kowalskiemu za sprawną i owocną współpracę i zaangażowanie, a także hufcom OSP za zabezpieczenie terenu. Policji za sprawne kierowanie ruchem.

Yurijowi Hnatkowskiemu - Dyrektorowi Pałacu Sztuki we Lwowie i jego kolegom za przygotowanie filmu i wkład w widowisko.

Harcerzom, Strzelcom za pomoc w zabezpieczeniu terenu. Jesteście wspaniali i należą Wam się słowa najwyższego uznania. Chylę głowę przed Wami i jestem dumny z faktu współpracy z Wami. Na podziękowanie od Nas przyjdzie czas niedługo.

Wreszcie tym,bez kogo to widowisko nie mogłoby zaistnieć. Dziękuję wszystkim grupom rekonstrukcji historycznej, które zechciały do nas przyjechać. Wiem, że to dla Was gorący okres, impreza za imprezą, ale jednak podjęliście wysiłek i dojechaliście z najdalszych zakątków Polski. Dziękuję kolegom ze Słowacji, Romanowi z Czech oraz jedynemu Niemcowi na naszym widowisku Danielowi. Mam nadzieję, że jeszcze do nas zawitacie.

Arturowi Sobierajowi za wspaniałą, potężną pirotechnikę i bezpieczeństwo dla rekonstruktorów i widzów. Praca z Tobą to przyjemność.

Widowisko byłoby o wiele uboższe gdyby nie światło i dźwięk, które zapewnili koledzy z firmy Light - Tech z Lublina. Pełen profesjonalizm, wzajemne zrozumienie, po prostu czysta przyjemność współpracy. Polecam ich każdemu kto realizuje koncerty, spektakle, festiwale. Są rewelacyjni i solidni.

Dziękuję widowni za wielokrotne brawa i jeszcze raz przepraszam za wszelkie niedogodności, oddałem Wam pas dla fotoreporterów, więcej nie mogłem dla Waszego bezpieczeństwa:(.

Mediom i fotoreporterom za piękne zdjęcia i pomoc w nagłośnieniu imprezy. Niestety informacje o tym, że widowisko dojdzie do skutku mogliśmy wysłać dosyć późno, gdyż do... 31.07 nie było wiadomo w 100% czy w ogóle się odbędzie.

Restauracji Monarchii za pyszną zupkę dla rekonstruktorów po zakończonym widowisku.

Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorzowi Hayderowi za pomoc w zorganizowaniu autobusów dzięki czemu rekonstruktorzy mogli zwiedzić kilka fortów i Stare Miasto.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w tym widowisku.

Jeżeli o kimś zapomniałem wspomnieć to przepraszam.


Mirosław Majkowski26-07-2014Akredytacje dla dziennikarzy

UWAGA!!! Prosimy dziennikarzy i fotoreporterów, którzy chcą robić zdjęcia z miejsc wyznaczonych dla nich, o zgłaszanie się po akredytacje na adres: kiks.przemysl@interia.pl .


Regulamin przyznawania akredytacji na rekonstrukcję historyczną
23-07-2014Transport do Ujkowic

Dla wszystkich, którzy 2 sierpnia chcą obejrzeć rekonstrukcję historyczną „Odbicie Twierdzy Przemyśl”, a nie mają czym się dostać do Ujkowic, mamy dobrą wiadomość.

Co 40 minut spod Kamiennego Mostu (od strony ulicy Czarneckiego) do przystanku w Ujkowicach będą odjeżdżały busy firmy Eurovit. Pierwszy o godzinie 18.00.

Po zakończonej rekonstrukcji busy będą kursowały z przystanku w Ujkowicach do Przemyśla.

Cena biletu w jedną stronę - 3 zł.17-07-2014Odbicie Twierdzy Przemyśl

2 sierpnia o godzinie 20.30 na Forcie X "Orzechowce" w Ujkowicach (powiat przemyski, województwo podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt. "Odbicie Twierdzy Przemyśl". W regionie będzie to największe widowisko z okresu I wojny światowej.

Inscenizacja odbędzie się po zmroku, co stworzy niesamowity efekt walk w nocy, przy potężnej pirotechnice oraz efektach świetlnych i dźwiękowych. Odbędzie się ona w autentycznym miejscu zaciekłych walk podczas I wojny światowej, na terenie zbudowanego ok. 1880 roku pancernego fortu. W przedstawieniu weźmie udział 150 rekonstruktorów z grup z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Widowisko ma na celu uświadomienie ludziom, że Wielka Wojna to ogromna tragedia wielu narodów, żołnierzy, których kości do dziś rozrzucone są po polach i lasach całej Europy. To miliony zabitych i rannych, to okropieństwo wojny. Tym widowiskiem historycznym oddany zostanie im hołd.

Rekonstrukcja przygotowywana jest przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", a scenariuszem i reżyserią zajmuje się prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski.

Organizatorami rekonstrukcji są Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie. Gospodarzem terenu jest wójt gminy Przemyśl.


Mikroprojekt pt. "NASZE FORTY - WSPÓLNA HISTORIA - współpraca na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionie przygranicznym" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Mikroprojekt jest realizowany w ramach projektu parasolowego pn. Promocja wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego Polski i Ukrainy – "Twierdzy Przemyśl" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Lider mikroprojektu: Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Partner mikroprojektu: Lwowski Pałac Kultury.

Cel główny: promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego Twierdzy Przemyśl.
Działania projektu:
1. Przeprowadzenie konferencji we Lwowie i wizyty studyjnej na terenach fortów po obydwu stronach granicy.
2. Powołanie polsko-ukraińskiej grupy rekonstrukcji historycznych.
3. Przeprowadzenie rekonstrukcji historycznej wybuchu I Wojny Światowej.Jak dojechać?

- Dla jadących od Przemyśla: w Żurawicy należy skręcić w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
- Dla jadących od Jarosławia: kierujemy się na Pruchnik, przed tą miejscowością skręcamy w kierunku na Przemyśl (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
- Dla jadących przez Rzeszów: w Łańcucie należy skręcić na Przemyśl, przez Soninę, Kańczugę, Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
- Dla jadących przez Przeworsk: jedziemy w kierunku Kańczugi, w miejscowości tej skręcamy na Przemyśl (przez Pruchnik, droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).

Następnie we wsi Orzechowce skręcamy według kierunkowskazu na Ujkowice. Po przejechaniu ok. 800 metrów tuż za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo, w kierunku widocznego kościoła na wzniesieniu. Po kolejnych 500 metrach ukaże się nam parking.
09-06-2014Militariada 2014
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
28-05-2014Informacja o realizowanym projekcie
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
15-04-2014Zapytanie ofertowe
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 3/2014
na wynajem replik sprzętu ciężkiego
Dotyczy projektu numer: KCWGiPR/2013/II/FST/19

Pobierz zapytanie ofertowe
30-03-2014W Lubaczowie powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiarom OUN i UPA z terenu lubaczowszczyzny

23 marca 2014 r. w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury nastąpiło zawiązanie się Społecznego Komitetu Budowy Ponika w Lubaczowie ofiarom OUN i UPA z terenu lubaczowszczyzny. W spotkaniu oprócz mieszkańców Lubaczowa i Powiatu Lubaczowskiego uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Andrzeja Szlęzaka, Prezydenta Miasta Stalowa Wola, Małgorzaty Dachnowicz, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu, dra Andrzeja Zapałowskiego - Adiunkta Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jana Janusza - Z-cy Wójta Gminy Orły.

Przewodniczącym Komitetu został wybrany Zbigniew Słotwiński, Zastępcą - Andrzej Szlęzak, Sekretarzem - Marek Górski, Rzecznikiem Prasowym - Małgorzata Dachnowicz, w skład komitetu weszli Henryk Goraj, Radny Powiatu Lubaczowskiego, Karaś Józef, Marian Witko, Henryk Wójtowicz i Mirosław Majkowski - Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. Wolę do Komitetu Honorowego wyrazili już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr Andrzej Zapałowski, Tomasz Żak - Dyrektor Teatru "Nie Teraz" z Tarnowa, Jan Janusz - Z-ca Wójta Gminy Orły, niebawem dołączą kolejne osoby.

Tuż po ukonstytuowaniu się władz komitetu na Sali Miejskiego Ośrodka w Lubaczowie wystąpił ze spektaklem "Ballada o Wołyniu" tarnowski teatr "Nie Teraz". Spektakl był niezwykle poruszający, aktorom udało się nawiązać bliski kontakt z publicznością, nie brakowało momentów, gdzie ból ściskał gardło a łzy same cisnęły się do oczu. Mieszkańcy Lubaczowa byli poruszeni sztuką. Zebranych swoją obecnością zaszczyciła też pani Maria Magoń - Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Tak o spektaklu i planowanej wizycie w Lubaczowie pisał na stronie internetowej teatru "Nie Teraz" dyrektor Tomasz Żak:

"Nasza Ballada o Wołyniu dotrze niemal na granicę z Ukrainą - do miasta Lubaczów. Systematycznie odwiedzamy miejscowości na tzw. ścianie wschodniej. I okazuje się, co raczej nie jest szerzej znane, że cały ten pas województw lubelskiego i podkarpackiego jest usiany krzyżami ofiar mordów banderowskich i upowskich. Wołyń stał się po latach hasłem oczywistym, choć wciąż trwają próby zakłamania historii i wspomnianej brudnej politycznej gry tym tematem. A wojenna i powojenna historia Lubaczowa i jego okolic są kolejnym dowodem na jednoznaczność ludobójczej i eksterminacyjnej działalności ukraińskich nacjonalistów. Ogółem w latach 1944 - 1947 z rąk OUN-UPA zginęło w powiecie lubaczowskim ponad 3500 osób, z czego dokładnie ustalono okoliczności śmierci w przypadku 1621 ofiar. Na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie znajduje się 12 mogił zbiorowych i 6 pojedynczy, w których spoczywa 100 żołnierzy poległych w walkach z banderowcami. Żołnierze ci bronili miasta przed atakami setni upowskich, szczególnie w latach 1944 - 45. Doszło nawet do jednoznacznych żądań terytorialnych ze strony ukraińskiej, kiedy to w nocy z 24/25 kwietnia 1944 r. ukazały się w Lubaczowie ulotki wzywające Polaków do opuszczenia miasta do dnia 28 kwietnia do północy.
Tak, wychodzi na to - i nie raz już to słyszałem, że prezentowanie naszych spektakli w takich miejscach i jeszcze w takim czasie, to nieodpowiedzialność. Czy mówienie prawdy może być traktowane, jako działanie nieodpowiedzialne? Czy robienie teatru, któremu zależy na Polsce jest czymś nieodpowiedzialnym?"


Małgorzata Dachnowicz
Rzecznik Prasowy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Lubaczowie29-03-2014List otwarty do marszałek Sejmu

Poniżej prezentujemy list otwarty Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Rozpowszechnianie listu, także w mediach, mile widziane.


Przeczytaj list
23-03-2014Apel do Najwyższych Władz Rzeczypospolitej Polskiejw sprawie tzw. Obławy Augustowskiej

W lipcu 1945 roku na obszarze dzisiejszej północno-wschodniej Polski Sowieci przeprowadzili ogromną operację, której cele - oprócz wyłapania osób mających związki z konspiracją niepodległościową - nie są do końca jasne. Aresztowano ponad 7 tys. osób, z czego ostatecznie nigdy nie odnalazło się ponad tysiąc.

Nowe światło na tzw. Obławę Augustowską przyniosły publikacje historyka rosyjskiego Nikity Pietrowa, zwłaszcza ujawnienie przesłanego przez generała Abakumowa, szefa kontrwywiadu wojskowego, do szefa NKWD Berii szyfrogramu, z którego wynika, iż zaginieni bez wieści obywatele polscy zostali zapewne zamordowani gdzieś na byłych terenach niemieckich w Prusach Wschodnich.

Ofiary te nie weszły do narodowego panteonu, a Ich Rodziny nie doczekały się moralnej satysfakcji.

Czujemy się w obowiązku zaapelować do Władz RP o podjęcie działań na najwyższym szczeblu mających na celu przynajmniej ujawnienie przez Rosję pełnej listy Ofiar i miejsca Ich spoczynku. Pragniemy zapewnić naszych sąsiadów, że ów gest humanitarny i poszukiwanie prawdy nie są obliczone na psucie stosunków polsko-rosyjskich, lecz mają służyć ich poprawie i budowie korzystnego dla Rosji jej wizerunku i w Polsce, i w Europie.

Może też warto, aby pod patronatem Prezydenta RP powstał jakiś symboliczny pomnik upamiętniający Ofiary Obławy. Zasługują One na naszą pamięć, zapisanie Ich w nazwach ulic, obiektów itp. Być może zachęta Najwyższych Władz zaowocowałaby inicjatywami samorządów w tym względzie.

Wolna Polska winna wysłać czytelny sygnał, że także i ta śmierć nie poszła na marne i miała swój sens na drodze do wolności.


Zainteresowani podpisaniem się pod Apelem w sprawie tzw. Obławy Augustowskiej mogą to zrobić wypełniając formularz na stronie Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk: www.isppan.waw.pl/apel/index.htm
19-02-2014Marsz Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy na "Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu", który rozpocznie się 1 marca o godzinie 17:00 w Rynku Starego Miasta.

Marsz przebiegać będzie zaczynając od Rynku, następnie ulicami Kazimierza Wielkiego, Plac na Bramie, Juliusza Słowackiego - następnie udamy się na Cmentarz Wojskowy (ul. Przemysława), gdzie sam marsz zostanie zakończony. Na miejscu uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy dla ich pamięci.

W ramach społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na projekcje filmu "Kwatera Ł". Projekcja odbędzie się przed Marszem w gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Pl. B. Joselewicza 1 III o godzinie 15.30. Wstęp bezpłatny.

1 marca będzie prowadzona kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych zainicjowana przez Fundację Niezłomni. Kwesta trwać będzie w godz. 10 - 17 + Marsz. Wolontariuszy będzie można spotkać w okolicach Kamiennego Mostu oraz Placu Konstytucji, a także w niedzielę (2.03.) po Mszach świętych przy kościele Ojców Reformatów i przy parafii pod wezwaniem Świętego Józefa (Salezjanie). Wolontariusze za datki będą wręczać ulotki oraz wlepki poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Zachęcamy do wspierania tego szczytnego celu. Nie możemy zostawić naszych Bohaterów w bezimiennych mogiłach. Oni pamiętali o nas, więc i my o nich nie zapominajmy!

Ku Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci!


14-02-2014Spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
12-02-2014Wehikuł Czasu z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
11-02-2014MIASTO 44 - wielkie odliczanie rozpczęte

Pod adresem internetowym http://miasto44.pl/ wystartowała oficjalna, teaserowa strona filmu "Miasto 44" – wysokobudżetowego obrazu Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju "Sala samobójców". Zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego, z efektami specjalnymi współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana trafi na nasze ekrany 19 września. Zachęcamy do dodania adresu witryny do listy ulubionych w przeglądarce i wypatrywania nowych, ekskluzywnych materiałów, które już wkrótce pojawią się na stronie.

"Miasto 44" to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Za efekty specjalne odpowiada hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga" i "Nędzników". Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni – tyle, ile Powstanie Warszawskie. Przez plan przewinęło ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

Uroczysta premiera "Miasta 44" odbędzie się 1 sierpnia 2014 roku – w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie film obejrzy 15 000 widzów. Będzie to największa premiera w Europie i pierwsze tej skali wydarzenie w historii polskiej kinematografii. "Miasto 44" trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.

Twórcy filmu "Miasto 44": "Miasto 44" nie będzie filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. "Miasto 44" nie będzie argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje, czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. "Miasto 44" nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu. Opowiemy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów. "Miasto 44" nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce.
04-02-201474. rocznica deportacji na Sybir
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
13-01-2014Odszedł wspaniały człowiek...

Dziś rano odebrałem telefon od Jakuba Witowskiego, syna Romana właściciela restauracji CK Monarchia. Jakub powiadomił mnie o śmierci ojca.

Odszedł wspaniały człowiek, wulkan energii, pełen nowych pomysłów, chęci działania. Jeszcze ostatnio rozmawialiśmy, mieliśmy się spotkać, aby omówić wspólne działania w celu promocji restauracji, a także społecznych działań w celu promocji miasta w związku z 100. rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny.

Roman stworzył wspólnie z małżonką coś niesamowitego. Podnieśli z ruiny willę i stworzyli miejsce zdolne do przenoszenia w czasie, niepowtarzalny klimat, nastrój, koncerty.

Chciał robić więcej i więcej. Widział potencjał tkwiący w Przemyślu, widział to miasto jako główny punkt na turystycznej mapie regionu. Nie zdążył...

Romku będzie mi i moim przyjaciołom bardzo Ciebie brakowało, zabraknie mi rozmów z Tobą, planów, które chcieliśmy zrealizować... nie znajduję słów.

W imieniu własnym jak i wszystkich członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. składam najgłębsze kondolencje rodzinie Romana Witowskiego.

Romku... wiem, że będziesz nadal z nami.


Mirosław Majkowski06-01-2014Akcja "BURZA 2014" rozpoczęta!

4-tego stycznia rozpoczęła się akcja "BURZA 2014", która ma na celu przybliżyć Polakom historię Polski z XX wieku. W jej ramach odbędą się/zostaną wydane/ukażą się: koncerty, spotkania z historykami i świadkami historii, konferencje, wystawy, zawody sportowe, przeglądy i pokazy filmów, zbiórki charytatywne (pomoc kombatantom, upamiętnianie historii), pozycje książkowe, filmy dokumentalne, audiobooki, płyty muzyczne, śpiewnik pieśni patriotycznych oraz setki internetowych miniatur dokumentalnych w wersji wideo.

Prawdopodobnie 20 września w Przemyślu odbędzie się koncert "Niewygodna Prawda" z udziałem Tadka oraz Romana Bosskiego. Więcej szczegółów niebawem.

Szczegółowy program akcji "BURZA 2014":

4 stycznia
CZĘSTOCHOWA - Pielgrzymka kibiców na jasną górę, koncert "Niewygodna Prawda" o g. 18.00. Szczegóły https://www.facebook.com/events/745761285453207/?ref=22

14 stycznia
KRAKÓW - spotkanie z kombatantami Armii Krajowej na uniwersytecie Jagiellońskim.
Godzina 17.30, ul. Bracka, sala audytoryjna, wstęp wolny

18, 19 stycznia
KRAKÓW - charytatywny festiwal "Tajne Komplety"
https://www.facebook.com/events/1413945535509551/

23 lutego
DĘBICA - koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

24 lutego
PIŁA - koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

25 lutego
KIELCE - symfoniczny koncert "Niewygodna Prawda"

26 lutego
ZŁOTÓW - koncert "Niewygodna Prawda"

27 lutego
KRAKÓW - koncert w hołdzie ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

1 marca
KRAKÓW - 14.30 Msza Św. w Bazylice Mariackiej, a następnie przemarsz do Parku Jordana, gdzie odbędzie się uroczystość.
Koncert "Niewygodna Prawda"

8 marca
ŁĘCZNA - Koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

13 marca
TARNÓW - koncert "Niewygodna Prawda"

10 maja
RZESZÓW - Juwenalia-koncert

6 czerwca
OŁAWA - koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

7 czerwca
GŁOGÓW - koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

13 czerwca
WIĄZOWNA - koncert "Niewygodna Prawda" i nie tylko

10, 11 sierpnia
STUDZIANKI pod WARSZAWĄ

11, 12, 13 września
GDYNIA - festiwal NIEPOKORNI NIEZŁOMNI WYKLĘCI, koncert Niewygodna Prawda

19, 20, 21 września
Jarosław, Przemyśl, Tomaszów Lubelski - koncerty "Niewygodna Prawda" i nie tylko

10 października
TARNÓW - koncert


Lista wydarzeń będzie na bieżąco uzupełniana na profilu FB: https://www.facebook.com/events/400011996799036/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular
<<< powrót