29-12-2015Prośba od Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta

Zostało jeszcze kilka dni do końca licytacji limitowanych kalendarzy ze sportowcami na rzecz rozbudowy placówek Fundacji im. Brata Alberta. Dlatego też prosimy o udostępnienie poniższej informacji, gdzie się tylko da. Na stronach internetowych, FB i Twiterze. Prosimy także o przekazanie jej znajomym.

Informacja wraz ze zdjęciami i linkiem do licytacji: http://isakowicz.pl/licytuj-kalendarze-ze-sportowcami-na-rzecz-fundacji-im-brata-alberta/29-12-2015O rowach wykopywanych pomiędzy Polską a Ukrainą

Polecamy polemikę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z Radosławem Sikorskim: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/radoslaw-sikorski-wykopal-rowy-pomiedzy-polska-a-ukraina/rbn5dr/28-12-2015Znamy premierę "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego

Wiadomo już, że "Wołyń" będzie miał premierę 7 października 2016 roku. "To oznacza, że najnowsze dzieło w filmowym dorobku Wojciecha Smarzowskiego będzie można obejrzeć tuż po zakończeniu 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni" - informuje portal sfp.pl.

Jak informuje dystrybutor filmu Forum Film Poland: "Wołyń" to epicki dramat historyczny, podejmujący temat rzezi wołyńskiej, której apogeum przypadło na lato 1943 roku. To także pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie. Dzieje masakry ludności polskiej dokonanej na wschodnich kresach Rzeczypospolitej przez Ukraińców, przez długi czas były bowiem przemilczane. Główną bohaterką "Wołynia" jest młoda dziewczyna Zosia Głowacka (w tej roli debiutująca na ekranie studentka warszawskiej Akademii Teatralnej Michalina Łabacz, wybrana spośród 250 kandydatek). Partneruje jej m.in. jeden z ulubionych aktorów Smarzowskiego, Arkadiusz Jakubik. W filmie występują również członkowie PSRH "X D.O.K."

"Opowiadam o ludobójstwie. Opowiadam o tych wydarzeniach nie stawiając znaku równości. Przypominam o akcjach odwetowych, ale nie stawiam znaku równości. [...] Nie powiem, że to jest moja prawda, bo te wydarzenia nie mają jednej prawdy. Inaczej patrzą na to Ukraińcy, inaczej Polacy, ale też i Polacy patrzą różnie na te wydarzenia. Badania wykazały, że ponad połowa Polaków nie wie, co się wydarzyło na kresach, a połowa z tych, którzy deklarują że wiedzą, wie źle. Więc to też jest misja tego filmu – żeby coś o tym powiedzieć" - mówił o swoim filmie Smarzowski.07-12-2015Rocznica bitwy pod Niżankowicami

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających naszych młodych lokalnych bohaterów w 97. rocznicę bitwy Orląt Przemyskich pod Niżankowicami.
06-12-2015Odnaleźć bohaterów

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz Polskie Towarzystwo Historyczne zapraszają na spotkanie z Konsulem RP we Lwowie Marcinem Zieniewiczem, prezesem stowarzyszenia Pamięć ze Lwowa Lubomirem Horbaczem, które odbędzie się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (pl. Berka Joselewicza 1) 12 grudnia o godz. 16.00.

Ponad 70 lat temu polegli polscy żołnierze, którzy szli na odsiecz Lwowa czekali na to, aż Ojczyzna upomni się o nich. Odnajdzie w bezimiennych mogilach, ekshumuje i przeniesie na polski, katolicki cmentarz. I wreszcie po tylu latach tak się stało, dzięki uporowi kilku ludzi. Z dwójką z nich mamy okazję się spotkać.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Program:
- zarys historii walk zgrupowania gen. K. Sosnkowskiego między Przemyślem, a Lwowem we wrześniu 1939 roku,
- przedstawienie historii poszukiwań i ekshumacji poległych polskich żołnierzy,
- prezentacja zdjęć z poszukiwań i ekshumacji,
- prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierzy piechoty polskiej w 1939 roku.
19-11-2015Ekshumacja szczątków pięciu żołnierzy rosyjskich

Po otrzymaniu anonimowej informacji, w Chałupkach Bełwińskich (gmina Przemyśl) wykonano sondażowe wykopy, które wykazały się kości ludzkie. Wtedy sprawa została zgłoszona odpowiednim urzędom. Te wydały pozwolenie na ekshumację.

Okazało się, że są to żołnierze rosyjscy polegli w lutym 1915 r. podczas walk o Twierdzę Przemyśl. Przy szczątkach znaleziono sporo łusek, co świadczy o ciężkich walkach toczonych w tej okolicy. Dzisiaj to skraj lasu, ale sto lat temu, sądząc po wieku drzew, w 1915 r. była tutaj ziemia uprawna.

Znaleziono m.in. kilka guzików z wizerunkiem rosyjskiego orła. Także charakterystyczny emblemat z czapki rosyjskiego żołnierza, tzw. bączek. Przy jednym z ciał zachował się szczątki podeszwy buta, okucia. Niestety, rosyjska armia nie używała wtedy tzw. nieśmiertelników, po których można zidentyfikować poległego żołnierza. Z tego powodu raczej nigdy nie uda się ustalić tożsamości odnalezionych ciał. Tylko przy jednych kościach znajdował się kociołek z wydrapanym nazwiskiem Kalesnikow. Zapewne należał do żołnierza o takim nazwisku.07-11-2015PSRH w filmie dokumentalnym

11 listopada o godzinie 21:25 w TVP Historia zostanie wyemitowany film dokumentalny "Wojna i Polska", w którym wystąpili członkowie PSRH "X D.O.K."

Film zrealizowany w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest ilustracją polskiego społeczeństwa żyjącego wówczas w trzech zaborach, jego postaw, działań i wyborów politycznych w obliczu wojny, która rozbudziła nadzieję na poprawę położenia Polaków. Historia społeczna przeplata się tu z wielką polityką i wydarzeniami wojennymi, w których uczestniczą też polskie formacje jak Legiony Polskie, Armia Polska we Francji, Korpusy Polskie w Rosji. Ukazane zostały pierwszoplanowe postacie polskiego życia politycznego oraz zwykli obserwatorzy tamtych czasów, którzy pozostawili potomnym swoje wspomnienia.

W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych w połączeniu z elementami inscenizowanymi i scenami aktorskimi. Nowatorska formuła tego dokumentu polega na podawaniu treści historycznych w formie współczesnego programu informacyjnego.07-07-2015Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
29-06-20153 lipca - koncert charytatywny

Los często sprawia, że nasze życie jest miłe, wesołe, pozytywne i szczęśliwe, jednak kiedy nadchodzą te złe chwile w życiu, kiedy człowiek zadaje sobie pytanie "czy moje życie ma wpływ na świat, na jego sens?". Kiedy widzimy, gdy druga osoba cierpi, chcemy jej pomóc, przejść przez te złe chwile w życiu razem z nią, wtedy budzi się w nas iskra, która powoduje iż nasze życie nabiera rytmu i sensu, przede wszystkim przez to że niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi.

3 lipca 2015 r. o 19:00 w klubie "Neo" odbędzie się koncert charytatywny dla Dominika Barnasia, w którym zagrają Tadek Firma oraz Roman Bosski z Krakowa.

"Serdecznie wszystkich witam. Mam na imię Kamila i jestem Mamą Dominika.
Mój Synek urodził się w 23 tygodniu ciąży ważąc zaledwie 720 gramów. Mało, kto dawał mu szansę na przeżycie. Urodził się z niewydolnością oddechową, ciężką dysplazją oskrzelowo - płucną, zapaleniem płuc, niedokrwistością. W pierwszych dniach życia przeszedł sepsę, wyłonienie stomii na jelitach i krwawienie do komorowe wewnątrz czaszkowe. Dzielnie walczył o każdą chwilę życia. Wskutek tlenoterapii doszło do rozwoju RETINOPATII WCZEŚNIACZEJ i odwarstwienia siatkówki w obu oczkach. Sytuacja taka grozi całkowitą ślepotą. Już dziś Dominik niedowidzi, co uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. A być może niedługo całkiem stracić wzrok. Lekarze w Centrum Zdrowia Dziecka zawzięcie walczyli o oczka Dominika. W Polsce proces leczenia jest już zakończony a możliwości wyczerpane. Dominik nie widzi na jedno oczko a na drugie słabo.
By Dominik miał zdrowe oczka potrzebna jest operacja w USA do ktorej został zakwalifikowany i którą należy wykonać jak najszybciej. KWOTA POTRZEBNA BY POMÓC TO 60 tys. złotych, lecz liczy się każda najmniejsza Dobra Wola by pomóc."

Profil Dominika Barnasia: https://www.facebook.com/pomocdladominikabarnasia10-06-2015List otwarty Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich

Publikujemy w całości list otwarty Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. W skład Związku wchodzi ponad 40 organizacji z terenu całej Polski. W imieniu zarządu Związku list podpisali Witold Listowski, b. oficer, a obecnie prezes Zawiązku i prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu oraz Dariusz Raczkiewicz z Warszawy, prawnik i pułkownik rez. WP, do niedawna prokurator wojskowy.


List otwarty Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich do ministra obrony narodowej
01-05-2015Turystyczna Majówka
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
03-02-2015Zapal znicz wywiezionym
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
26-01-2015Twierdza Przemyśl - publikacja Tomasza Idzikowskiego

Arete Sp. z o.o. z Krosna jest wydawcą najnowszej publikacji Tomka Idzikowskiego "Twierdza Przemyśl. Powstanie - rozwój - technologie", która bazując na materiałach archiwalnych, opowiada historię budowy jednej z największych ówczesnych twierdz Europy. Ponadto porusza temat przebiegu walk toczonych o jej zdobycie w 1914 i 1915 r.

Wydane w pełnym kolorze i twardej oprawie szczegółowe opracowanie spotkało się z przychylnym odbiorem, pozytywnymi opiniami i sporym zainteresowaniem wśród miłośników fortyfikacji i tematyki I wojny światowej (co widać wyraźnie po aktywności na serwisie społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/twierdza.przemysl.powstanie.rozwoj.technologie?ref=hl).

Merytoryczne opracowanie uzupełniają liczne ilustracje - rzuty 3D, rysunki techniczne, fotografie archiwalne oraz współczesne, ponad 20 map i ponad 20 tabel.

Ponieważ wydawnictwo specjalizuje się w promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego Podkarpacia zasięg większości naszych pozycji nie jest szeroki. Tym razem jest inaczej. "Twierdza Przemyśl" ma swoich czytelników w różnych miejscach nie tylko Polski i można ją spotkać na półkach w księgarniach w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu oraz w kilku tematycznych księgarniach internetowych (np. odk.pl/twierdza-przemysl-,24696.html).

Informacje na temat tej publikacji znajdziecie na strony internetowej: http://www.twierdzaprzemysl.info.

<<< Archiwum