28-12-2016Z Jarosławia do Auschwitz

Zapraszamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez TVP 3 Rzeszów pt. "Z Jarosławia do Auschwitz". Film poświęcony jest losom uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej w Jarosławiu, którzy w maju 1940 r. zostali aresztowani, a 14 czerwca przewiezieni pierwszym transportem do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

W materiale wykorzystano fragmenty inscenizacji zrealizowanej przez uczniów, nauczycieli, mieszkańców Jarosławia oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.". O dramacie swoich krewnych opowiedzą rodziny aresztowanych, m.in. syn Stanisława Ryniaka - ucznia, który z numerem 31 zapisał się w historii jako pierwszy więzień polityczny Auschwitz, przeżył 5 lat obozu, a po wojnie mieszkał we Wrocławiu i pracował jako architekt.

Reportaż dostępny jest na stronie TVP: http://rzeszow.tvp.pl/28322276/z-jaroslawia-do-auschwitz12-12-2016Oświadczenie organizatorów Marszu Orląt

W związku z opublikowaniem przez stronę ukraińską filmu nagranego z ukraińskiego Domu Narodowego na którym słychać okrzyk "Śmierć Ukraińcom" podczas przemarszu uczestników Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich w dniu 10.12.2016 roku oświadczamy, że w naszej ocenie jest to działanie o charakterze prowokacyjnym. W naszej ocenie nie jest przypadkowe miejsce dokonania nagrania, wiele wątpliwości budzi samo nagranie. Skoro nie słychać na nagraniu co krzyczą uczestnicy Marszu to jakim cudem słychać tak wyraźnie głos jednej osoby? W związku z tym jako organizatorzy Marszu składamy zawiadomienie po możliwości popełnienia przestępstwa do Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Oświadczamy też, że jest to kolejny już w ostatnich miesiącach atak medialny szkalujący dobre imię miasta, przemyskich patriotów, Prezydenta Miasta Przemyśla, Samorządu i innych instytucji zaangażowanych w kultywowanie pamięci o polskich bohaterach oraz naszej historii przeprowadzony przez władze Związku Ukraińców w Polsce.

Mając świadomość charakteru Marszu całe przedsięwzięcie odbyło się bardzo spokojnie i bez żadnych incydentów. Wznoszone hasła miały charakter pokojowy i upamiętniające poległych podczas walk w 1918 roku. Podjęliśmy także wszelkie środki bezpieczeństwa. Na końcu uroczystości minutą ciszy uczciliśmy poległych w walkach Polaków i Ukraińców.

Organizatorzy
Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich29-11-2016Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
18-09-2016Światowy Dzień Turystyki
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania

09-05-2016Nowa atrakcja turystyczna Przemyśla

Od 16 maja zapraszamy do zwiedzania nowej atrakcji turystycznej Przemyśla - Schronu Kierowania Obroną Cywilną.

Znajduje się on pod Szkołą Podstawową nr 14 - ul. M. Borelowskiego 12.

Schron jest czynny codziennie od godziny 10:00. Ostatnie wejście o godzinie 18:00. Ilość biletów na poszczególne godziny ograniczona!

Szczegółowe informacje na stronie www.schron.webfabryka.pl04-03-2016Wsparcie filmu

Z radością informujemy, że Fundacja na rzecz filmu "Wołyń" uruchomiła numer konta.
Serdecznie zapraszamy do wpłat. Szczegóły na stronie www.filmwolyn.org
Zachęcamy do rozpowszechniania tej informacji.

Wpłaty bezpośrednio na konto Fundacji (ING Bank Śląski):
Konto główne: 40 1050 1012 1000 0090 3086 2941
IBAN â PL 40 1050 1012 1000 0090 3086 2941
Swift code: INGBPLPW
Fundacja na rzecz Filmu WOŁYŃ
ul. Różana 32
02-569 Warszawa

Konto walutowe (euro): 66 1050 1012 1000 0090 3086 2958
IBAN â PL 66 1050 1012 1000 0090 3086 2958
Swift code: INGBPLPW

Tytuł wpłaty: Darowizna na działalność statutową Fundacji

Darowiznę na cele pożytku publicznego można odliczyć od dochodu. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania05-02-2016Zapal Znicz Wywiezionym
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania
30-01-2016Ludobójstwo. Animowany film dokumentalny

Na kanale Arkadiusza Olszewskiego na Youtube można już obejrzeć w całości anonimowy film pt. "Ludobójstwo". Przedstawia on krwawe i często okrutne losy XX – wiecznej Polski, jednocześnie ukazując wspaniałość Narodu.

Autorami filmu są Arkadiusz Olszewski, Dariusz Jakóbek oraz Gabriel Pilawski. Razem stworzyli trudną i brutalną produkcję, która jednocześnie potrafi wzruszyć i rozbudzić patriotyczne uczucia. Film "Ludobójstwo" opowiada historię Polski XX wieku. Rozpoczyna się w momencie ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku, dużo miejsca poświęca naturalnie na lata II wojny światowej i okres bezpośrednio po niej. Jednak na tym całość się nie kończy.

Dalszy ciąg filmu to opowieść o trudnych czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy to ludzie byli represjonowani i poddani sowieckiej władzy. W końcu opowiada również o losach Polski po 1989 roku, kiedy to w dalszym ciągu nie można było rozliczyć komunistycznych zbrodniarzy. Koniec jednak jest optymistyczny i potrafi rozbudzić nadzieję w sercu. Autorzy opowiadają bowiem o współczesnym rozbudzeniu patriotyzmu wśród Polaków.

Cały film "Ludobójstwo" ma formę animowaną, jest to film dokumentalny, dodatkowo uzupełniony niejednokrotnie bardzo brutalnymi scenami. Jest zatem przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy.

Film jest dostępny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Pn1xzeQy1Lk&feature=iv&src_vid=s-dFeHUOLh0&annotation_id=annotation_175117081729-01-2016Przemyski Klaster Turystyczny

21 stycznia odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie przedstawicieli podmiotów z terenu Przemyśl i powiatu przemyskiego zainteresowanych współpracą na rzecz rozwoju turystyki. Uroczyste podpisanie umowy – porozumienia na przemyskim Rynku, po kilku bardzo owocnych spotkaniach roboczych, było formalnym aktem utworzenia Przemyskiego Klastra Turystycznego, którego jednym z członków-założycieli jest PSRH "X D.O.K."

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania tej platformy współpracy firm, stowarzyszeń i instytucji działających w branży turystycznej z terenu Ziemi Przemyskiej, jest Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”. Obecnie klaster skupia ponad 40 podmiotów, ale nie jest to lista zamknięta, zgłaszają się kolejne zainteresowane współpracą. Misją Przemyskiego Klastra Turystycznego jest stworzenie platformy współdziałania przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, szkół i innych zainteresowanych podmiotów w celu skutecznego i efektywnego zwiększenia atrakcyjności turystycznej Przemyśla i regionu oraz podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności członków Klastra. Zamierzeniem jest więc m.in. stworzenie atrakcyjnej wspólnej oferty turystycznej, podnoszenie kwalifikacji kadr, wymiana informacji, czy kreowanie innowacyjnych produktów turystycznych.
<<< Archiwum