14-09-2019Inforteca 2019
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.
15-05-2019Rekonstrukcja bitwy Mymoń 1915
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.
14-02-2019Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Jak co roku przemyscy przewodnicy zabiorą nas w podróż w przeszłość Przemyśla pokazując jeden zabytkowy obiekt. W tym roku wybór padł na dawny szpital garnizonowy przy ul. Słowackiego. Tak więc 21 lutego zapraszamy w imieniu PTTK Oddział Przemyśl do poznania kolejnej budowli i historii z nią związanych pod hasłem "Oni tu byli".

Spotykamy się przed kaplicą szpitalną przy ul. J. Słowackiego 83, a już o godz. 17.00 rozpocznie się wykład Tomka Idzikowskiego "Przemyskie lazarety". Od 18.00 nastąpi zwiedzanie szpitalnych obiektów z przewodnikami.

Dodatkowymi atrakcjami będą eksponaty z Muzeum Ratownictwa w Krakowie Oddział w Przemyślu, które jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia, a także lekcja historii "Przemyskie Orlęta".

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego wspierają również Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Swoim patronatem święto przewodników objęli Prezydent Miasta Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski Jan Pączek.
10-02-2019Nowy przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl

Mirosław Majkowski, prezes PSRH, został przewodniczącym Związku Gminy Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Wiceprzewodniczącym zarządu Związku został Andrzej Huk, wójt gminy Przemyśl. W skład zarządu weszli również prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, wójt Medyki Marek Iwasieczki i wójt Orłów Bogusław Słabicki.

ZGFTP jest związkiem międzygminnym, w którego skład wchodzi miasto Przemyśl oraz osiem sąsiednich samorządów. Są to gminy, na których terenie znajdują się obiekty Twierdzy Przemyśl, pochodzącej z okresu I wojny światowej. Każda gmina ma swoich przedstawicieli w związku.01-02-2019Zapal znicz wywiezionym
Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru. Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.Niewidoczny tekst w celu wyśrodkowania baneru.
16-01-2019Pochówek węgierskiego żołnierza

16 stycznia na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej, w Hnatkowicach koło Przemyśla, z honorami pochowano szczątki żołnierza Armii Austro-Węgierskiej, 23 Dywizji Piechoty Honvedu. W uroczystości uczestniczyła m.in. liczna, oficjalna delegacja z Węgier.

- Na wojennym cmentarzu w Hnatkowicach spoczywa 191 żołnierzy austro-węgierskich i 126 rosyjskich. Żaden z nich nie jest znany z imienia i nazwiska, choć wierzymy, że przed Bogiem żaden z nich nie jest bezimienny - powiedział Szilárd Németh, wiceminister obrony narodowej Węgier, przewodniczący węgierskiej delegacji.

Podziękował członkom Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, którzy ekshumowali szczątki poległego Węgra. Mirosław Majkowski, prezes PSRH przekazał węgierskiemu wiceministrowi przedmioty, które znaleziono przy zmarłym. M.in. szczątki nieśmiertelnika, klamrę pasa ze starym węgierskim herbem.

Żołnierz najprawdopodobniej poległ na przełomie 1914 i 1915 roku. Jego szczątki zostały znalezione w kwietniu 2018 r., na polu w Hnatkowicach. Przypadkowy spacerowicz natrafił na wyoraną, metalową klamrę od wojskowego pasa, z dawnym herbem węgierskim. Poinformował o tym Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, a jego działacze policję.

Dzięki zgodzie właściciela pola, jeszcze tego samego dnia, z udziałem policji i prokuratora, udało się ekshumować szczątki węgierskiego żołnierza.

Znaleziono przy nim nieśmiertelnik, czyli niewielką tabliczkę zawieszoną na szyi, z podstawowymi danymi żołnierza. Niestety, nieśmiertelnik był otwarty, a znajdująca się w nim kartka z danymi zgniła.

Odnaleziono również szczątki munduru, butów, stopkę karabinu oraz ponad 70 naboi. Tak duża ilość amunicji może wskazywać, że żołnierz dopiero wychodził na pozycje bojowe.

Hnatkowice znajdują się kilkanaście km od Przemyśla. W jaki sposób mógł tutaj trafić węgierski żołnierz?

W okresie I wojny światowej, w skład armii austro-węgier, broniącej przed Rosjanami Twierdzy Przemyśl, wchodziła 23 Dywizja Piechoty Honvedu. Była to jednostka sformowana w sierpniu 1914 r. specjalnie z myślą o Twierdzy Przemyśl. Była główną jednostką jej obrony.

- Ten węgierski żołnierz prawdopodobnie poległ w tym miejscu i został przysypany ziemią, być może w okopie. Ten teren obfitował w liczne wykopy. Chociaż prawdopodobne jest również, że poległ, a tutaj pochowała go miejscowa ludność - mówi Majkowski, prezes PSRH.

Miejsce znalezienia szczątków żołnierza znajduje się niedaleko od Fortu Duńkowiczki. Były to tzw. pozycje wysunięte „Na Górach”. Strategiczna pozycja. Gdyby zdobyli ją Rosjanie, możliwy byłby stąd artyleryjski ostrzał Przemyśla.

Na wojennym cmentarzu w Hnatkowicach obecnie spoczywa 191 żołnierzy austro-węgierskich oraz 129 rosyjskich.

W 2015 r. również dzięki pracy i staraniom członków PSRH ekshumowano w lesie w Chałupkach Bełwińskich i pochowano z honorami na cmentarzu wojennym w Bełwinie koło Przemyśla, pięciu żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w 1915 r.


Źródło: Norbert Ziętal - www.nowiny24.pl
<<< Archiwum