Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich
Przemyśl 13 grudnia 2013


13 grudnia 2013 r. odbył się Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich, zorganizowany w 95. rocznicę bitwy pod Niżankowicami. Wzięło w nim udział prawie dwa tysiące uczestników.

Marsz rozpoczął się od zlotu gwiaździstego uczestników na placu Niepodległości, gdzie do zgromadzonych przemówili Andrzej Huk z Czarnej Trzynastki Przemyskiej, Dariusz Iwaneczko z Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność Szymon Wawrzyszko oraz prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." Mirosław Majkowski.

Po przemowach kolumna marszowa ruszyła trasą prowadzącą poprzez miejsca będące świadkami wydarzeń z jesieni 1918 r. W trakcie marszu były dwa przystanki - na placu Legionów i w Rynku - na których historycy Lucjan Fac i Jacek Błoński przybliżyli uczestnikom historię tamtych listopadowych dni.Ostatni punkt marszu miał miejsce na placu Orląt Przemyskich, gdzie odbył się apel pamięci oraz koncert patriotyczny z udziałem Czarnej Trzynastki Przemyskiej, Bobka BZR oraz Tadka Polkowskiego.

Warto zaznaczyć, że w Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich wzięli udział m.in. grupy rekonstrukcyjne, Strzelcy, harcerze, młodzież szkolna, kibice Czuwaju i Polonii Przemyśl, organizacje pozarządowe, a także przybyłe specjalnie grupy z Mielca, Dębicy, Stalowej Woli, Przeworska, Rzeszowa i innych miast.

Na koniec dodajmy, że marsz otworzył również serca nie tylko patriotyczne. Pod Pomnikiem Orląt Przemyskich wolontariusze zbierali pieniądze dla Wiktorii, która czeka na operację serca.
Zobacz filmy:

Gazeta Przemyska
Występ Tadek - Niewygodna Prawda - cz. 1
Występ Tadek - Niewygodna Prawda - cz. 2
Występ Tadek - Niewygodna Prawda - cz. 3
Tv Podkarpacka
TVP Rzeszów
nowiny24.pl
Film nakręcony przez jednego z widzów
Zlot gwiaździsty na placu Niepodległości
Przemówienia na placu Niepodległości
Relacja, której autorem jest wojtek50

Zobacz fotogalerię:


<<< powrót