Na straży wolności i konstytucji
Radymno 03 maja 2012


Przy pięknej pogodzie setki mieszkańców Radymna oraz przybyłych gości uczestniczyło w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości sensację na ulicach miasta wzbudziło pojawienie się ułanów. Później, gdy obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Wawrzyńca na rynku trwały ostatnie próby przed rekonstrukcją historyczną oraz występem Grupy Teatralnej "TREMA".

Po mszy świętej z udziałem orkiestry oraz kompanii reprezentacyjnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa uczestnicy z Burmistrzem Miasta, przedstawicielami Rady Miejskiej, zaproszonymi gośćmi, delegacjami szkół przeszli pod pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego gdzie uroczyście przy dźwiękach hymnu wciągnięto na maszt flagę państwową. Po powitaniu uczestników święta przez Burmistrza Miasta Wiesława Pirożka odbył się apel pamięci, który poprowadziła por. Daria Mielczarska z 5 Batalionu 21 BSP z Przemyśla. Apel zakończyła trzykrotna salwa honorowa. Na zakończenie tej części obchodów Święta Konstytucji władze miasta, zaproszeni goście oraz delegacje szkół i instytucji miejskich złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Dalsza część uroczystości odbywała się na parkingu w Rynku. Licznie zgromadzeni wokół niego mieszkańcy mogli najpierw wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Po tym cały praktycznie Rynek dostał się we władanie Mirosława Majkowskiego, który był reżyserem całego przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego.

Najpierw widzów zachwyciła Grupa Teatralna "Trema" działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie. Wspaniała alegoryczna inscenizacja losów Polski od 1791 do 1939 roku, której towarzyszyła przejmująca muzyka a także komentarz reżysera, wzbudziła gromkie oklaski.

Po tym występie Rynek zapełnił się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi ubranymi w stroje z 1939 roku. Od strony przystanku na główny plac parkingu weszła grupa zmęczonych żołnierzy kampanii wrześniowej. Po chwili dołączyła do nich grupa ułanów. Witani przez odgrywających rolę mieszkańców Radymna z 1939 roku uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. oraz członków grup rekonstrukcyjnych żołnierze rozstawili posterunki, a ułani po powrocie patrolu odjechali z Rynku. Po chwili na rynek wjechał motocykl z żołnierzami Wermachtu. Zaskoczony obecnością polskiego wojska patrol ostrzelał żołnierzy z karabinu maszynowego i odjechał, wracając po chwli w towarzystwie większej grupy wojska. Rozpoczęła się potyczka, w której górę wzięli będący w liczebnej przewadze żołnierze hitlerowskich Niemiec. Wystrzelono w tej potyczce sporo amunicji, co największą frajdę sprawiło najmłodszym widzom, którzy mogli zaopatrzyć się w dużą liczbę łusek.

Trzeba przyznać, że scena została odegrana bardzo realistycznie co jest zasługą i reżysera Mirosława Majkowskiego i występujących w niej członków grup rekonstrukcyjnych i znakomicie komponujących się z duchem tej rekonstrukcji uczniów SP znakomicie przygotowanych przez Elżbietę Kawulkę i Annę Borówkę.

Dalsza część rekonstrukcji odbyła się przed budynkiem SP przy ulicy Lwowskiej, a także w jego wnętrzu. W klimat odgrywanej sceny odbicia więźniów z siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach znakomicie wprowadził widzów reżyser Mirosław Majkowski. Po tym pod wartownię zajechał studebaker i rozpoczęła się ostra walka. Strzelano z ziemi, zza samochodów i z okien. Tu widzowie mieli okazję być bardzo blisko odgrywających scenę aktorów. Rekonstrukcja zakończyła się prezentacją wszystkich biorących udział członków grup rekonstrukcyjnych.

Ostatnim miejscem uroczystości 3-majowych był plac przed UM, gdzie można było posilić się (także grochówką z wojskowej kuchni polowej), obejrzeć uzbrojenie jednostek prezentujących się na placu, posłuchać muzyki. Były także atrakcje dla najmłodszych.

Całość obchodów kolejnej rocznicy tego ważnego dla Polski wydarzenia była możliwa dzięki organizatorom, którymi byli: Burmistrz Miasta Radymno, Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ale nie można zapomnieć o ludziach, bez których trudno byłoby zorganizować tę uroczystość. Szczególne podziękowania należą się Zbigniewowi Porębie - mieszkańcowi Radymna, miłośnikowi historii, członkowi Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K."., bez którego starań uroczystość nie nabrałaby takiego kształtu. Panu Mirosławowi Majkowskiemu, Prezesowi PSRH, który całość wyreżyserował, pani Dyrektor SP Marii Jędrejko, która była inicjatorką tego przedsięwzięcia, paniom Elżbiecie Kawulce i Annie Borówce za przygotowanie uczniów SP do udziału w tym przedsięwzięciu. Wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy poświęcili jej swoją pracę i swój czas, w tym gościom z grup rekonstrukcyjnych ze Słowacji.

W obchodach Święta 3 Maja w Radymnie wzięli udział:

Kompania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa,
Orkiestra wojskowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa,
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia,
5 Batalion 21 BSP z Przemyśla,
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K."
SRH 24 Jarosławskiej Dywizji Piechoty Garnizon Jarosław,
I Pluton Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego,
Klub Vojenskiej Historie "Dukla", Preszow,
Klub Vojenskej Historie "Krasnogvardejci", Koszyce,
Bogdan Maczuga - Historyczne Pojazdy Militarne, Rakszawa,
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r.,
Grupa Teatralna "Trema" Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie.


Witold Pawlik
www.radymno.plZobacz fotogalerię z rekonstrukcji:Zdjęcia: Marcin KaweckiZdjęcia: Marek KulpaZdjęcia: Łukasz KisielicaZdjęcia: Marcela KarasowskaZdjęcia: Tomasz Zdzioch


Zobacz inne fotorelacje:

Urząd Miasta Radymno


<<< powrót