Pierwsze dni stanu wojennego
Rzeszów 13 grudnia 2011


Przebrani w oryginalne milicyjne mundury, zatrzymywali i kontrolowali przechodniów na ulicach Rzeszowa. Nietypowe lekcje historii w rocznice wprowadzenia stanu wojennego odbyły się także w wielu szkołach między innymi Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

Wojskowe i milicyjne auta patrole na każdej ulicy. Wiele osób zapamiętało to na całe życie. Właśnie tak wyglądały pierwsze godziny stanu wojennego nie tylko w Rzeszowie. Dziś pan Mieczysław po trzydziestu latach znów był kontrolowany przez milicjantów. I znów musiał się tłumaczyć, gdzie idzie, po co i co niesie w teczce.

Tym razem była to jednak inscenizacja przygotowana przez rzeszowski Instytut Pamięci narodowej i miłośników historii z Przemyśla. Członkowie stowarzyszenia zadbali o wszystkie szczegóły zwłaszcza o oryginalne milicyjne mundury i wyposażenie. Wydarzenia sprzed trzydziestu lat miały też przypomnieć ulotki przygotowane przez IPN a rozdawane przez milicyjne patrole mieszkańcom Rzeszowa.

Nietypowa lekcja historii odbyła się dziś także w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Uczniowie na podstawie rozmów ze swoimi rodzicami i dziadkami próbowali odtworzyć codzienność stanu wojennego. To na przykład scena pokazująca przesłuchanie zatrzymanego działacza Solidarności. Uczniowie sami przygotowali też komiks o stanie wojennym oraz koncert najbardziej znanych utworów lat 80-tych.

Krzysztof Kuchaj
www.rzeszow.tvp.pl
Zobacz filmy:

Aktualności TVP Rzeszów
Nowiny24.pl
Gazeta Wyborcza Rzeszów


<<< powrót