Zapal znicz wywiezionym
Przemyśl 12 lutego 2012


12 lutego w Przemyślu odbyła się akcja "Zapal znicz wywiezionym", upamiętniająca pierwszą deportację obywateli Polski na Syberię, która miała miejsce 10 lutego 1940 r.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy, odprawioną przez ks. Jana Mazurka oraz ks. Tadeusza Patera, który wygłosił homilię będącą jego osobistą refleksją dotyczącą przeżycia wywózki na Sybir. Przytoczył m.in. postać swojego ojca, który saniami przewoził zesłańców na zlecenie Rosjan. Ksiądz Pater przyznał, że on i jego rodzina żyli w ciągłym strachu i obawie przed katorżniczą syberyjską drogą. Na zakończenie posłużył się cytatami ze wspomnień ludzi, którzy osobiście przeżyli Sybir i za namową najbliższych postanowili przelać swoje wspomnienia na papier.


Po Mszy św. zebrani udali się pod tablicę sybiraków, umieszczoną na murze przykościelnym. Tam nastąpiło złożenie kwiatów, a aktor teatru Fredreum Tadeusz Szczerbaty wygłosił wiersz napisany przez zesłańca Mariana Jonkajtysa pt. Modlitwa powszechna.
Wręczono także honorowe odznaki Sybiraków dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy i sekretarz miasta Henryki Kaszyckiej-Paniw.

Następnie zebrani udali się na rampę kolejową na Bakończycach. Tam zapłonęły symboliczne znicze ułożone w napis: 10 II 1940, odśpiewano hymn Sybiraków, a prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu Jerzy Rożko w przemówieniu przypomniał tragiczną historię ofiar wywózek na Sybir.Zobacz fotogalerię:

<<< powrót