Marsz Żołnierzy Wyklętych
Przemyśl, 01 marca 2014


W sobotę 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Przemyślu odbył się Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 15.30 w auli głównego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej wyemitowany został film dokumentalny "Kwatera Ł" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej "łączce". Marsz rozpoczął się na przemyskim Rynku, gdzie przed Urzędem Miasta Przemyśla ustawiono mini-wystawę z fotografiami i krótkimi życiorysami żołnierzy wyklętych, związanych z regionem przemyskim.O godz. 17 w krótkich przemówieniach organizatorzy ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Michał Mocio i Mirosław Majkowski podziękowali licznie zgromadzonym mieszkańcom miasta i wielu przyjezdnym z różnych miejscowości Podkarpacia za udział w inicjatywie młodzieży przemyskiej. Uczestnicy marszu z okrzykami o charakterze patriotycznym przeszli ulicami Kazimierzowską i Juliusza Słowackiego na Cmentarz Główny do Kwatery Żołnierzy Armii Krajowej. Tam odmówili modlitwę za bohaterów podziemia antykomunistycznego oraz za Ojczyznę.

W marszu uczestniczyli rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, członkowie formacji mundurowych. m.in. harcerze i strzelcy, przedstawiciele szkół, Młodzieży Wszechpolskiej, kibice klubów Polonia i Czuwaj.

W tegorocznym marszu wzięło udział więcej osób niż w marszu ubiegłorocznym. Przy okazji marszu z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej zbierano ofiary na dalsze prace przy ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych.


www.przemyska.pl
Zobacz filmy:

Film nakręcony przez jednego z uczestników
Kolejny film jednego z uczestników

Zobacz fotogalerię:


<<< powrót