Bitwa pod Lenino
Duńkowiczki, 08 października 2017


Rekonstrukcja rozpoczęła się dokładnie o godz. 13. Po słowie wstępnym wygłoszonym przez Mirosława Majkowskiego oraz Bogusława Słabickiego - Wójta Gminy Orły rozpoczęła się inscenizacja.

Początek to odczyt wprowadzający w genezę historyczną. Salwa ogromnych wybuchów przeszyła impetem dźwięku przestrzeń wokół walczących stron. Niemcy okopani szykowali się do odparcia polskiego ataku. Z lewej strony spod lasu ruszyło polskie wojsko. Odgłosy strzałów, serii z karabinów maszynowych oraz wystrzały armatnie oznaczały rozpoczęcie śmiertelnej bitwy.


Po jakimś czasie zmagań Polacy zdobyli niemieckie okopy, rozgorzała walka wręcz. W ruch poszły saperki i pięści. W końcu na polu bitwy pojawił się niemiecki niszczyciel czołgów oraz T-34 ze znajomym oznakowaniem 102. Walka trwała nieustannie aż do momentu pauzy. Uczestnicy inscenizacji zastygli w bezruchy, gdy głos narratora w akompaniamencie muzyki wyjaśnił oglądającym zawiłości odgrywanych scen. Po tym na niebie pojawił się niemiecki samolot ostrzeliwując seriami pozycje walczących... Salwom i wybuchom nie było końca. Rekonstruktorzy dali z siebie wszystko.

Pod koniec pole walki zasnuły kłęby białego dymu. Po ich rozwianiu oczom oglądających ukazali się wszyscy uczestnicy inscenizacji oraz dziecko z polską flagą. Scena miała znaczenie symboliczne. Za dzieckiem stali również zesłańcy, ci z radzieckich łagrów. Nie zapominajmy, że zarówno żołnierze armii Andersa jak i berlingowcy to zesłańcy z dawnych kresów wschodnich. Uwolnieni z obozów śmierci poszli by walczyć o Polskę. Wolna Polskę... Ci pierwsi od południa przez Włochy i Monte Cassino, ci drudzy przez Lenino, kampanię styczniową czy Wał pomorski aż po Berlin. Jak wspomniał narrator jedni i drudzy stali się de facto ofiarami polityki wielkich mocarstw choć nie szczędzili daniny POLSKIEJ KRWI!

Marek Niedźwiecki
Zobacz filmy:

Film promujący rekonstrukcję
Zapowiedź w Kalejdoskopie TVP 3 Rzeszów
Widok z lewej flanki
Pierwsze minuty widowiska
Dynamiczny skrót - zycie.pl
Pokaz zdjęć
Widok z prawej flanki
Kontratak niemiecki
Blisko półgodzinna relacja Związku Sybiraków o/Przemyśl
nowiny24.pl
Krótki film
Czołg w roli głównej
Od momentu niemieckiego kontrataku
Pokaz zdjęć i film z zakończenia
Z pokładu czołgu
Film Jerzego Gieca, nakręcony m.in. z drona
Krótki film z czołgiem w roli głównej i końcówka
Wiele zbliżeń, detali, najwięcej ujęć z drona i uchwycona stop klatka
TV Orły

Zobacz fotogalerię:


<<< powrót